Beskrivning
MBK Vitesse är en stadscykelinspirerad elcykel med fokus på körglädje, och passar dig som pendlar eller som älskar långresor.
Det behöver inte vara svårt att äga en elcykel, för med Vitesse handlar det om att cykla. Cykeln är utrustad med Gates remdrift som ersätter den traditionella kedjan. Remdriften är gjord av kolfiber och är helt underhållsfri och tyst. I kombination med steglösa växlar gör det att du får en helt makalös körupplevelse.
Vitesse utrustad med fjädrad sadelstolpe och framgaffel, vilket säkerställer överlägsen komfort. Dessutom är den utrustad med ett kraftfullt Yamaha elsystem, som bl.a. består av en kraftfull mittmotor och en intuitiv display.
Downtube-batteri – finns i 1 storlek:
· 500 WH / 13,9 AH – Räckvidd upp till 130 km. (standard)
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | 47cm, 51cm, 55cm |
| Märke | MBK |
Övrigt | |
| Färg | Matt Blå |
| Display | Yamaha LCD Display A |
| Framgaffel | Dämpad |
| Broms, fram | Hydraulisk skivbroms |
| Broms, bak | Hydraulisk skivbroms |
| Kedja | Gates CDN-rem 118T |
| Däck, fram | Panaracer TourGuard Plus 700x42C |
| Däck, bak | Panaracer TourGuard Plus 700x42C |
| Motor | Yamaha PW-ST 70Nm centermotor |
| Batteri | Yamaha underrörsbatteri 36V/500WH |
Recensioner
MBK
MBK Vitesse E Dam steglös remdrift exkl. batteri
Inte tillgänglig i butik Slut i lager
Tillfälligt slut i lager, vi vet inte när denna vara är i lager igen.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service