Beskrivning
Den kanske mest mångsidiga elcykeln i vårt sortiment, den beprövade eBIG.NINE, förkroppsligar den perfekta balansen mellan vardaglig användbarhet och sportig fritidsaktivitet. Det är en cykel som kan hantera seriös terrängkörning men som också kan klara av pendlingen till jobbet med lätthet – särskilt om du vill ha lite roligt på vägen. Den högkvalitativa aluminiumramen integrerar ett val av 630 eller 750 Wh-batteri smidigt i ramröret, med en mer ekonomisk ram som har ett semi-integrerat 504 Wh-batteri på vissa modeller. Alla har kraftfulla och smidiga Shimano-drivsystem som kommer att ta dig uppför vilken backe som helst. Redo att utrustas med stänkskärmar och till och med ett sidostöd (eller tillgänglig som EQ fullt utrustad version), kommer eBIG.NINE att hjälpa dig att få ut det mesta av varje situation.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | S |
| Märke | Merida |
| Modell | eBig.Nine 400 EQ |
Övrigt | |
| Färg | Metallic Black/Gunmetal Grey |
| Ram | aluminium, eBIG.NINE LITE III |
| Framgaffel | 100 mm travel, Suntour XCM34-Boost LOR DS |
| Broms, fram | Shimano MT-200 |
| Broms, bak | Shimano MT-200 |
| Kedja | Shimano LG500 |
| Vevparti | 34T, Shimano CRE70-B |
| Bakväxel | GS, Shimano CUES U6000 |
| Pedal | VP VPE-537 |
| Styre | 10 mm rise, 720 mm, aluminium, MERIDA EXPERT CC |
| Styrstam | 10 mm rise, 720 mm, aluminium, MERIDA EXPERT CC |
| Framnav | 110x15 mm, 32H, Centerlock, Shimano TC500-B |
| Baknav | 148x12 mm, 36H, Centerlock, Shimano TC500-HM-B |
| Fälgar | 25mm IWR, aluminium, MERIDA COMP CC II |
| Sadel | MERIDA EXPERT TK, V-mount |
| Sadelstolpe | 0 mm setback, 34.9 mm, aluminium, MERIDA EXPERT CC |
| Växelreglage | Shimano CUES U6000-10 |
| Däck, fram | 29x2.2", KENDA Booster, wire |
| Däck, bak | 29x2.2", KENDA Booster, wire |
Recensioner
Merida
Merida eBig.Nine 400 EQ
Inte tillgänglig i butik Slut i lager
Tillfälligt slut i lager, vi vet inte när denna vara är i lager igen.
Din sittposition på cykeln påverkas av kroppslängd, körstil och typ av cykel, och rekommendationerna nedan är högst generella. Om du inte har tidigare erfarenhet av att välja storlek rekommenderar vi att du rådgör med oss eller besöker en butik och provcyklar innan beställning. Allt för att du ska få den bästa cykelupplevelsen!
Betala senare med Klarna.
Förmåncykel
Kommer snart
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service