Everyday practicality of a low-step-through frame with city friendly equipment is paired with a rugged, go anywhere attitude and powerful Shimano motor.
Beskrivning
Är praktiskhet och spänning ömsesidigt uteslutande? Vi tycker inte det – och det gör inte eBIG.TOUR heller. Det är en pålitlig följeslagare för att cykla till jobbet som lika gärna tar dig på stora äventyr utanför de vanliga spåren, tack vare en vinnande kombination av mountainbike-inspirerad geometri med praktisk låg instegram. En kraftfull och smidig Shimano pedalassistansmotor är snyggt integrerad i aluminiumramen, medan en fjädrande gaffel och högvolymdäck ger komfort och säkerhet. Lägg till standardpassande skärmar, pakethållare, belysning, lås för hjul och en kickstand samt långvariga 630 eller 750 Wh-batterier så inser du att du har det bästa av alla världar.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | S |
| Märke | Merida |
| Modell | eBig.Tour 400 EQ |
Övrigt | |
| Färg | Silk Dove Blue/Blue |
| Ram | aluminium, eBIG.TOUR LITE IV |
| Framgaffel | 100 mm travel, Suntour XCM34-Boost LOR DS |
| Broms, fram | Shimano MT-200 |
| Broms, bak | Shimano MT-200 |
| Kedja | Shimano LG500 |
| Vevparti | 34T, Shimano CRE70-B |
| Bakväxel | GS, Shimano CUES U6000 |
| Pedal | VP VPE-891 |
| Styre | 15 mm rise, 660 mm, aluminium, MERIDA EXPERT |
| Styrstam | 15 mm rise, 660 mm, aluminium, MERIDA EXPERT |
| Framnav | 100x9 mm, 32H, Centerlock, Shimano QC300 |
| Baknav | 135x9 mm, 32H, Centerlock, Shimano QC300 |
| Fälgar | 20mm IWR, aluminium, MERIDA COMP TK |
| Sadel | MERIDA EXPERT TK II, V-mount |
| Sadelstolpe | 15mm SSB, 30.9mm DSP, 40mm SST, JD-SP79 |
| Växelreglage | Shimano CUES U6000-10 |
| Däck, fram | 27.5x2.25", Maxxis Crossmark II, reflecting line, wire |
| Däck, bak | 27.5x2.25", Maxxis Crossmark II, reflecting line, wire |
Recensioner
Förmåncykel
Kommer snart
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Merida
Merida eBig.Tour 400 EQ
35 999 kr exkl. moms

Betala senare med Klarna.
Slut i lager för tillfället. Vill du bli meddelad när den finns igen? Kontakta oss
Tillgänglighet
Externt lager
Slut i lager
Butik
Välj variant för att se butikslager
Välj variant för att se butikslager
Din sittposition på cykeln påverkas av kroppslängd, körstil och typ av cykel, och rekommendationerna nedan är högst generella. Om du inte har tidigare erfarenhet av att välja storlek rekommenderar vi att du rådgör med oss eller besöker en butik och provcyklar innan beställning. Allt för att du ska få den bästa cykelupplevelsen!
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service