Beskrivning
Mountainbike är en av de mest varierade cykeldiscipliner och troligen den mest krävande när det kommer till utrustning. Medan fullfjädrade cyklar erbjuder fantastiska köregenskaper, förblir den klassiska hardtailen ett av de renaste verktygen för jobbet. Vår 29-tums hjulutrustade BIG.NINE-serie finns i kolfiber och aluminium och har flera geometrialternativ. Den uppdaterade CF-kolfiber- och LITE-aluminiumramade BIG.NINE erbjuder verkligen modern geometri med ökad standover-clearance och hanteringsstabilitet för att bättre hantera dagens tuffa tävlingsbanor, med downcountry-klara TR-alternativ som ökar gaffelresan och lägger till aggressiva däck och droppstolpar. Den mer avslappnade geometrin hos BIG.NINE TFS och SPEED erbjuder en mer bekväm, upprätt sittställning. Våra klassiska hardtails är ryggraden i vårt sortiment och visar den enorma mängd erfarenhet och kunskap vi har kunnat få under mer än ett halvt sekel av cykelproduktion och tillverkning. BIG.NINE-serien representerar symbiosen mellan modern ramteknik, uppmärksamhet på detaljer och hantverk ’Made in Taiwan’ symboliserar.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | S |
| Märke | Merida |
| Modell | Big.Nine 20 |
Övrigt | |
| Färg | Silk Dark Grey/Black |
| Ram | aluminum, BIG.NINE TFS V |
| Framgaffel | 120mm travel, Coil, Lockout, SR Suntour XCM32 |
| Broms, fram | Shimano MT200 |
| Broms, bak | Shimano MT200 |
| Kedja | KMC Z8.3 |
| Vevparti | 32T, Prowheel Epro-MD26S |
| Framväxel | No |
| Bakväxel | GS, Shimano CUES U4000 |
| Pedal | VP VPE 536 |
| Styre | 15 mm rise., 720 mm, aluminium, MERIDA CC |
| Styrstam | 15 mm rise., 720 mm, aluminium, MERIDA CC |
| Framnav | 100x9 mm, 32H, Centerlock, Shimano TX505 |
| Baknav | 135x9 mm, 32H, Centerlock, Shimano TX505 |
| Fälgar | 20 IWR, aluminium, MERIDA COMP CC |
| Sadel | MERIDA COMP SL |
| Sadelstolpe | 0 mm setback, 30.9 mm, aluminium, MERIDA COMP CC |
| Växelreglage | Shimano CUES U4000 |
| Däck, fram | 27.5x2.4", KENDA Booster |
| Däck, bak | 27.5x2.4", KENDA Booster |
Recensioner
Merida
Merida Big.Nine 20
Inte tillgänglig i butik Slut i lager
Tillfälligt slut i lager, vi vet inte när denna vara är i lager igen.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service