Beskrivning
Den femte generationen av vår lätta racercykel förenar enastående köregenskaper med förbättrad komfort och en ännu mer aerodynamisk ramplattform. Genom att integrera utvalda aerodetaljer från vår testade och prisbelönta landsvägscykel REACTO är SCULTURA den mest aerodynamiska versionen hittills.
Samtidigt håller den fast vid sitt fokus på låg vikt, smidighet och cyklistkomfort – och tar faktiskt dessa egenskaper till nästa nivå. Så pass att Cycling Weekly gav den det eftertraktade priset ”Best Value Race Bike of the Year 2024”.
SCULTURA uppvisar enastående följsamhet och erbjuder klassledande komfort, vilket hjälper cyklisten att hålla kroppen fräsch inför den avslutande spurten eller den sista klättringen. Den finns med kolfiberram i versionerna CF5 och CF3, där båda delar geometri med World Tour-beprövade REACTO. Vår klassiska landsvägscykel kombinerar enastående komfort med kvick acceleration och klassledande klättringsegenskaper.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | 3XS, XXS, XS, S, M, L, XL |
| Märke | Merida |
| Modell | Scultura 9000 |
Övrigt | |
| Ram | carbon, SCULTURA CF5 V |
| Färg | Passion Red/Dark Race Red |
| Bakre stötfångare | No |
| Framgaffel | carbon, SCULTURA CF5 disc |
| Broms, Fram | hydraulic disc, Shimano Ultegra |
| Broms bak | hydraulic disc, Shimano Ultegra |
| Kedja | Shimano CN-M8100-12 |
| Vevparti | 52-36T, Shimano Ultegra |
| Främre växel | FD-R8150, Shimano Ultegra Di2 |
| Rear Derailleur/Bakväxel | RD-R8150, Shimano Ultegra Di2 |
| Kassett | 11-30T, 12-speed, Shimano CS-R8101 |
| Antal växlar | 2x12 |
| Styre | 380mm (3S-XXS-XS-S), 400mm (M-L-XL), carbon, TEAM SL 1P INTEGRATED |
| Stem | carbon, TEAM ONE-PIECE INTEGRATED |
| Framnav | 100x12 mm, Centerlock |
| Baknav | 142x12 mm, Centerlock |
| Fälgar | 21 IWR, 41 HRI, carbon, Reynolds BL 46 Expert DB, Shimano HG, Tubeless ready (tape&valves incl) |
| Sadel | incl. MERIDA minitool, SCRATCH M5, V-mount adapter |
| Sadelstolpe | 15 mm setback, 27.2 mm, carbon, MERIDA TEAM SL, S-Flex |
| Växelreglage | Shimano Ultegra disc Di2 |
| Däck, fram | 700x28C, Continental Grand Prix 5000S TR, fold, tubeless ready |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Merida
Scultura 9000
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service