Beskrivning
NINETY-SIX är den senaste inkarnationen av vår tidigare världscupbeprövade XC- och maratonmaskin. Den ärver de framåtskridande tävlingsgenerna från den gamla NINETY-SIX och kombinerar dem med en ny beredskap och förmåga att hantera dagens krävande XC- och maratonbanor. Kolfiberchassit och P-FLEX-fjädringen utgör den perfekta grunden för en rolig, snabb och stigälskande kortresande fullfjädrad maskin som hjälper till att definiera vad en modern cross-country tävlingscykel bör vara. Den kan ta sig an de tuffare än någonsin världsklass tävlingsbanorna såväl som stigcyklister som vill ha hyper-snabb klättring med förmågan att nedstiga som aldrig förr.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | S |
| Märke | Merida |
| Modell | Ninety-Six XT |
Övrigt | |
| Färg | Silk Grey/Purple |
| Ram | carbon, NINETY-SIX CF4 III |
| Framgaffel | 120 mm travel, 3 Pos Remote lockout, Air, Fox 34 Float SL Performance |
| Broms, fram | 2 piston, Shimano XT M8200 |
| Broms, bak | 2 piston, Shimano XT M8200 |
| Kedja | KMC X12 |
| Vevparti | 34T, Shimano XT M8200 |
| Styre | 20mm RHB, 780mm WHB, aluminium, MERIDA COMP TR |
| Styrstam | 20mm RHB, 780mm WHB, aluminium, MERIDA COMP TR |
| Framnav | 110x15mm WHF, DT Swiss D1900 |
| Baknav | 135x10mm bolt on WHR, DT Swiss D1900 |
| Fälgar | 30mm IWR, DT Swiss D1900, tubeless tape ready (tape installed) |
| Sadel | MERIDA COMP DR |
| Sadelstolpe | 0 SSB, 250mm length, 27.2mm DSP, aluminium, MERIDA COMP DR |
| Däck, fram | 26x2.3", Maxxis DTH |
| Däck, bak | 26x2.3", Maxxis DTH |
Recensioner
Merida
Merida Ninety-Six XT
Inte tillgänglig i butik Slut i lager
There was a time when you had to choose between trail bike descending and cross-country climbing ability. Not any more, with the naturally speedy genes of the NINETY-SIX boosted by a 120 mm fork.
Tillfälligt slut i lager, vi vet inte när denna vara är i lager igen.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service