Hamax Caress är en premium barnstol med elegant design och genomtänkta detaljer. Justerbart ryggstöd, sele och fotstöd växer med barnet, medan axelstoppning och bakre reflex höjer komfort och synlighet. Med Hamax lutningsfunktion, upp till 20°, får barnet en skön och ergonomisk viloposition under färden.
Montering: Cykelram
Beskrivning
Allmänn information
| Min. ålder för cykling | 9 månader |
| Maxvikt barn | 22 kg |
| Max längd barn | |
| Luta | 20 grader |
| Punkter för selar | 3 |
| L x B x H | Storlek 28 x 94 x 36,5 cm |
| Nettovikt | 4,4 kg |
| Justerbar rygghöjd | Ja, många positioner |
| Justerbara fotstöd | Ja, med en hand |
Säkerhet
- Justerbar 3-punktssele
- Säkerhetsspänne som samlar selen och förhindrar att den glider av axlarna
- Naturlig suspension för att skydda ryggraden
- Reflexer på baksidan av sätet för bättre synlighet
- Du hör ett ”klick” när fästet är ordentligt låst
- Gröna indikatorer visas när fästena är korrekt monterade
Funktioner
- Upp till 20 graders lutning för bästa möjliga vilokomfort för ditt barn
- Enkel justering av lutningsläget med en hand
- Stålfjädring med dubbla stänger för smidig körning och skydd av ryggraden
- Extra utrymme för hjälmen förhindrar att barnets huvud skjuts framåt
- Sitsen ”växer med barnet”, justerbart ryggsystem för att reglera höjden för en säker och idealisk passform
- Breddjusterbar sele med mjuk axelvaddering
- Fotstöd, lätt att justera med en hand
- Integrerad vaddering
- Säteslås förhindrar stöld
- Låsbart fäste
- Säker och enkel att installera med bara fyra skruvar
- Kan monteras på cyklar med eller utan pakethållare
- Snabbkopplingssystem, tryck på framsidan av fästet och koppla bort sätet
- Lätt att växla mellan cyklar
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Märke | Hamax |
Övrigt | |
| Färg | White/Black |
| Montering: | Cykelram |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Hamax
Caress cykelbarnstol vit/svart för cykelram
I lager
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Antal i lager (online): 2
Butik
Finns i lager i butik (Leverans 2-3 dagar)
Antal i butik: 2
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service