Hamax Caress är en premium barnstol med elegant design och genomtänkta detaljer. Justerbart ryggstöd, sele och fotstöd växer med barnet, medan axelstoppning och bakre reflex höjer komfort och synlighet. Med Hamax lutningsfunktion, upp till 20°, får barnet en skön och ergonomisk viloposition under färden.
Montering: Pakethållare
Beskrivning
Allmänn information
| Min. ålder för cykling | 9 månader |
| Maxvikt barn | 22 kg |
| Max längd barn | |
| Luta | 20 grader |
| Punkter för selar | 3 |
| L x B x H | Storlek 28 x 94 x 36,5 cm |
| Nettovikt | 4,55 kg |
| Pakethållara, bredd | 120 – 160 mm |
| Pakethållara, stångens tjocklek | 10 – 20 mm |
| Pakethållare, godkänd för | 27 kg |
| Pakethållare, stångform | Rund |
| Justerbar rygghöjd | Ja, många positioner |
| Justerbara fotstöd | Ja, med en hand |
Säkerhet
- Bagagehyllor måste vara godkända för laster på 27 kg (ISO11243)
- Justerbar 3-punktssele
- Säkerhetsspänne som samlar selen och förhindrar att den glider av axlarna
- Upphängning för att skydda ryggraden
- Reflexer på baksidan av sätet för bättre synlighet
- Rem att fästa på ramen för extra säkerhet
Funktioner
- Upp till 20 graders lutning för bästa möjliga vilokomfort för ditt barn
- Enkel justering av lutningsläget med en hand
- Fjädring för en bekväm åktur och skydd av ryggraden
- Extra utrymme för hjälmen förhindrar att barnets huvud skjuts framåt
- Sitsen ”växer med barnet”, justerbart ryggsystem för att reglera höjden för en säker och idealisk passform
- Breddjusterbar sele med mjuk axelvaddering
- Fotstöd, lätt att justera med en hand
- Integrerad vaddering
- Säteslås förhindrar stöld
- Säker och enkel att installera
- Lätt att montera på befintliga bagagehyllor, måste vara godkänd för laster på 27 kg
- Lätt att växla mellan cyklar
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Märke | Hamax |
Övrigt | |
| Färg | White/Black |
| Montering: | Pakethållare |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Hamax
Caress cykelbarnstol vit/svart för pakethållare
I lager
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Antal i lager (online): 2
Butik
Finns i lager i butik (Leverans 2-3 dagar)
Antal i butik: 2
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service