Beskrivning
Den femte generationen av vår lättviktsracer förenar enastående vägegenskaper med förbättrad komfort och en ännu mer landsvägsdynamisk ram. Genom att integrera utvalda landsvägsdetaljer från vår test- och prisbelönta REACTO landsvägscykel är SCULTURA den mest landsvägsdynamiska versionen någonsin. Samtidigt förblir den trogen sitt fokus på låg vikt, smidighet och förarkomfort – och tar faktiskt dessa egenskaper till en helt ny nivå. Så pass att Cycling Weekly tilldelade den den eftertraktade utmärkelsen ”Best Value Race Bike of the Year 2024”.
SCULTURA uppvisar enastående följsamhet och ger cyklisten klassledande komfort, vilket hjälper kroppen att hålla sig fräsch inför den sista spurten eller klättringen. Den finns med kolfiberram i versionerna CF5 och CF3, där båda delar sin geometri med den World Tour-meriterade REACTO. Vår klassiska landsvägscykel kombinerar överlägsen komfort med vinthundslik acceleration och förstklassiga klättringsegenskaper.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | 3XS, XXS, XS, S, M, L, XL |
| Märke | Merida |
| Modell | Scultura 10K |
Övrigt | |
| Ram | carbon, SCULTURA CF5 V |
| Färg | Silk Blue Grey/Flash BCP |
| Bakre stötfångare | No |
| Framgaffel | carbon, SCULTURA CF5 disc |
| Broms, Fram | hydraulic disc, SRAM RED AXS |
| Broms bak | hydraulic disc, SRAM RED AXS |
| Kedja | Sram Red E1 |
| Vevparti | 50-37T, Power Meter, SRAM RED AXS |
| Främre växel | SRAM RED AXS |
| Rear Derailleur/Bakväxel | SRAM RED AXS |
| Kassett | 10-36T, 12-speed, SRAM CS XG 1290 E1 |
| Antal växlar | 2x12 |
| Styre | 380mm (3S-XXS-XS-S), 400mm (M-L-XL), carbon, TEAM SL 1P INTEGRATED |
| Stem | carbon, TEAM ONE-PIECE INTEGRATED |
| Framnav | 100x12 mm, Centerlock |
| Baknav | 142x12 mm, Centerlock |
| Fälgar | 25mm IWR, carbon, Zipp WH-353-NSW Tubeless |
| Sadel | incl. MERIDA minitool, SCRATCH M5, V-mount adapter |
| Sadelstolpe | 15 mm setback, 27.2 mm, carbon, MERIDA TEAM SL, S-Flex |
| Växelreglage | SRAM RED AXS |
| Däck, fram | 700x28C, Continental Grand Prix 5000S TR, fold, tubeless ready |
Recensioner
Förmåncykel
Kommer snart
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Merida
Scultura 10K
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Din sittposition på cykeln påverkas av kroppslängd, körstil och typ av cykel, och rekommendationerna nedan är högst generella. Om du inte har tidigare erfarenhet av att välja storlek rekommenderar vi att du rådgör med oss eller besöker en butik och provcyklar innan beställning. Allt för att du ska få den bästa cykelupplevelsen!
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service