Toppkomponenter kombinerade med vår senaste REACTO Generation V-ram ger det perfekta receptet för en aerocykel på hög nivå. Med gott om aerodynamisk effektivitet men utan att kompromissa med vikt, komfort eller den kontroll som REACTO är känd för känns REACTO 9000 lika självklar på tävlingar som på långa klubbrundor eller lugna, soliga söndagsturer.
Beskrivning
Farten är det som förenar landsvägscyklister. Oavsett om du är proffs eller motionär handlar målet om att pressa hårdare, jaga hastighet och känna friheten. Inget förkroppsligar detta bättre än REACTO. Den senaste generationen bygger vidare på föregångaren med grundläggande förbättringar som ytterligare ökar aerodynamiken, minskar vikten och ger däckutrymme upp till 32 mm, samtidigt som komforten och kontrollen REACTO är känd för bibehålls. Medan REACTO ONE ligger tydligt under 200-wattsgränsen enligt Tour Magazines teststandarder och sätter en ny intern referens för aerodynamisk prestanda, erbjuder de övriga modellerna i serien en perfekt balans mellan aerodynamik, komfort och kontroll. Oavsett om ditt fokus är låg luftmotstånd, låg vikt eller allsidig prestanda hittar du den perfekta REACTO i vår senaste modellserie.
Highlights:
- Super-light CF5 carbon aero frame (approx. 950 g – in size M)
- Shimano Ultegra 12-speed Di2 groupset
- Power meter
- Vision Metron 5D ACR EVO 1P carbon cockpit
- Reynolds BL 60 Expert DB carbon wheelset with Continental Grand Prix 5000S TR 28 mm tyres
- MERIDA S-FLEX carbon aero post and DISC COOLER technology
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | 3XS, XXS, XS, S, M, L, XL |
| Märke | Merida |
| Modell | Reacto 9000 |
Övrigt | |
| Ram | carbon, REACTO CF5 IV |
| Färg | Effect Silver/ UD Bronze |
| Bakre stötfångare | No |
| Framgaffel | Merida Reacto CF5 V, Disc, carbon |
| Broms, Fram | Shimano Ultegra, Disc |
| Broms bak | Shimano Ultegra, Disc |
| Kedja | SHimano M6100-12 |
| Vevparti | Shimano Ultegra, 52-36T, left arm 4IIII PM, 160 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| Främre växel | Shimano Ultegra Di2 |
| Rear Derailleur/Bakväxel | RD-R8150, Shimano Ultegra Di2 |
| Kassett | Shimano Ultegra R8101, 11-30T, 12-speed |
| Antal växlar | 2x12 |
| Styre | Vision Metron 5D ACR EVO, carbon, 380mm (3XS/XXS/XS/S), 400mm (M/L), 420mm (XL) |
| Framnav | Reynolds BL60 Expert DB, 142x12 mm, Centerlock |
| Baknav | Reynolds BL60 Expert DB, 142x12 mm, Centerlock |
| Fälgar | Reynolds BL60 Expert DB, 21 IWR, 60 HRI, CL, Shimano HG, carbon, TR (tubeless tape and valves incl.) |
| Sadel | Prologo Nago R4 PAS, Nack |
| Sadelstolpe | Merida Reacto V S-Flex, Aero Shape, 0 mm setback, Carbon |
| Växelreglage | Shimano Ultegra disc Di2 |
| Däck, fram | Continental Grand Prix 5000S TR, 700x28C, fold, tubeless ready |
| Bakväxel | Shimano Ultegra Di2 |
| Pedaler | Ingår ej |
| Styrstam | Vision Metron 5D ACR EVO, carbon, 90 mm-3XS/XXS/XS, 100 mm-S, 110 mm-M/L, 120 mm-XL |
| Däck, bak | Continental Grand Prix 5000S TR, 700x28C, fold, tubeless ready |
| Material | Kolfiber |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Merida
Reacto 9000
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service