Beskrivning
Renodlad landsvägsfart
Den senaste versionen av REACTO har tagit cykelpressen med storm. En lång rad testsegrar, toppbetyg och utmärkelser bekräftar den lyckade kombinationen av den tävlingsbeprövade DNA:n från föregående modell – tillsammans med de senaste trenderna och teknologierna.
Cycling Weekly kallar den ”utan tvekan en av de mest kompletta cyklarna på marknaden”, Cyclingnews beskriver den som ”en fullständigt briljant och felfri maskin”, och Cycling Plus är ”djupt imponerade”.
Oavsett om du är tävlingscyklist, entusiast eller en ambitiös landsvägsåkare är REACTO ett utmärkt val. Den imponerar med enastående landsvägsprestanda, låg vikt, kvick styrning och explosiv acceleration – vilket gör den perfekt för criteriumlopp och spurter.
Samtidigt erbjuder den klassledande komfort, vilket gör att den kan utnyttja sina aerodynamiska fördelar även på kullersten – eller på de idylliska men ojämna landsvägarna under ditt favoritträningspass.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | 3XS, XXS, XS, S, M, L, XL |
| Märke | Merida |
| Modell | Reacto 9000 |
Övrigt | |
| Ram | carbon, REACTO CF5 IV |
| Färg | Cool Grey/Purple |
| Bakre stötfångare | No |
| Framgaffel | carbon, REACTO CF5 IV DISC |
| Broms, Fram | hydraulic disc, Shimano Ultegra |
| Broms bak | hydraulic disc, Shimano Ultegra |
| Kedja | Shimano CN-M8100-12 |
| Vevparti | 52-36T, Shimano Ultegra |
| Främre växel | FD-R8150, Shimano Ultegra Di2 |
| Rear Derailleur/Bakväxel | RD-R8150, Shimano Ultegra Di2 |
| Kassett | 11-30T, 12-speed, Shimano CS-R8101 |
| Antal växlar | 2x12 |
| Styre | 380mm (XXS-XS-S), 400mm (M-L-XL), carbon, VISION METRON 5D ACR EVO |
| Stem | carbon, VISION METRON 5D ACR EVO |
| Framnav | 100x12 mm, Centerlock |
| Baknav | 142x12 mm, Centerlock |
| Fälgar | 21 IWR, 41 HRI, carbon, Reynolds BL60 Expert DB, Tubeless ready (tape&valves incl) |
| Sadel | incl. MERIDA minitool, SCRATCH M5, V-mount adapter |
| Sadelstolpe | 15 mm setback, carbon, Landsväg shape, MERIDA Team CW |
| Växelreglage | Shimano Ultegra disc Di2 |
| Däck, fram | 700x28C, Continental Grand Prix 5000S TR, fold, tubeless ready |
Recensioner
Merida
Reacto 9000
Inte tillgänglig i butik I lager online
Toppkomponenter i kombination med vår test- och prisbelönta REACTO-ram skapar det perfekta receptet för en landsvägscykel i toppklass. Tävlingsandan finns i dess DNA – men den glänser lika mycket under långa klubbrundor som i snabba och intensiva kedjekörningar.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service