ONE-TWENTY 600 är en mångsidig stigcykel som levererar både uppför och nedför. Med modern geometri, 130 mm slaglängd och komponenter från Marzocchi och RockShox får du full kontroll i teknisk terräng, samtidigt som den klättrar effektivt. Utrustad med 12-delad Shimano-drivlina, dropper-sadelstolpe och 29″ hjul med Maxxis-däck är den redo för alla typer av stigar.
Beskrivning
- Triple butted aluminiumram med stigorienterad geometri
- 20 mmFLOAT LINK upphäng bak och gaffel med 130mm slaglängd
- Lockout fram och bak
- Shimano 12-delad drivverk
- Dropper sadelstolpe
- 29″ hjul med Maxxis Dissector/Minion däck
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XS, S, M, L, XL |
| Modell | One-Twenty 600 |
Övrigt | |
| Varumärke | Merida |
| Färg | Burgundy/Black/Red, Grey/Black |
| Ram | aluminium |
| Fälgar | MERIDA COMP TR, 29 IWR,aluminium, Tubeless ready(tejp och ventiler ingår ej) |
| Pedaler | Nej |
| Bakväxel | Shimano Deore |
| Styre | MERIDA EXPERT, aluminium, 660 mm, 15 mm rise |
| Styrstam | MERIDA EXPERT eTRII, aluminium, 35 mm, 0° |
| Bromsar | (F)Shimano Deore M6120 (B)Shimano Deore M6100 |
| Sadelstolpe | MERIDA EXPERT TR II, 34.9 mm, 0 mm setback, travel: XS/S: 150 mm - M: 170 mm - L/XL: 200 mm |
| Framgaffel | Marzocchi Z2, air, 130 mm travel |
| Framnav | Shimano TC500-MS-B, 148x12 mm, 32H, Centerlock |
| Baknav | Shimano TC500-MS-B, 148x12 mm, 32H, Centerlock |
| Kassett | Shimano Deore M6100, 10-51T, 12-speed |
| Däck | Maxxis Forekaster, 29x2.4" |
| Vevparti | Shimano MT512, 32T |
| Kedja | KMC X12 |
| Framväxel | Nej |
| Växelreglage | Shimano Deore M6100 |
| Antal växlar | 1x12 |
| Sadel | MERIDA COMP SL, V-mount, incl. MERIDA minitool |
| Dropout/växelöra | Item no: 6050085 / Model: SRAM UDH |
Recensioner
Förmåncykel
Kommer snart
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Merida
One-Twenty 600
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Din sittposition på cykeln påverkas av kroppslängd, körstil och typ av cykel, och rekommendationerna nedan är högst generella. Om du inte har tidigare erfarenhet av att välja storlek rekommenderar vi att du rådgör med oss eller besöker en butik och provcyklar innan beställning. Allt för att du ska få den bästa cykelupplevelsen!
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service