Beskrivning
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XXS, XS, S, M, L, XL |
| Märke | Merida |
| Modell | Silex 200 |
Övrigt | |
| Färg | Low Key Green/Black |
| Ram | aluminium, SILEX LITE II |
| Framgaffel | carbon, MERIDA SILEX CF2 II |
| Broms, fram | mechanical disc, Shimano Essa |
| Broms, bak | mechanical disc, Shimano Essa |
| Kedja | Shimano HG40 |
| Vevparti | 40T, Shimano Essa |
| Bakväxel | AXS wireless, Sram Red XPLR, T-Type |
| Styre | carbon 400mm, MERIDA TEAM SL 1P GR 1 INTEGRATED |
| Styrstam | carbon 400mm, MERIDA TEAM SL 1P GR 1 INTEGRATED |
| Framnav | 100x12 mm, Centerlock, Zipp 303 XPLR SW |
| Baknav | 142x12 mm, Centerlock, Zipp 303 XPLR SW |
| Fälgar | 32 IWR, 54 HRI, carbon, tubeless ready, Zipp 303 XPLR SW |
| Sadel | Nack, Prologo Nago R4 PAS |
| Sadelstolpe | 0 mm setback, 27.2 mm, carbon, Metron RS |
| Växelreglage | Hydraulic disc, SRAM RED AXS |
| Däck, fram | 40-622, Goodyear XPLR Slick designed for Zipp, TLR |
| Däck, bak | 40-622, Goodyear XPLR Slick designed for Zipp, TLR |
Recensioner
Förmåncykel
Kommer snart
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Merida
Silex 200
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Din sittposition på cykeln påverkas av kroppslängd, körstil och typ av cykel, och rekommendationerna nedan är högst generella. Om du inte har tidigare erfarenhet av att välja storlek rekommenderar vi att du rådgör med oss eller besöker en butik och provcyklar innan beställning. Allt för att du ska få den bästa cykelupplevelsen!
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service