Oavsett om du satsar på långdistanslopp, cyklar mycket på skumpigare vägar eller helt enkelt uppskattar kombinationen av högpresterande komponenter och en komfortorienterad, följsam kolfiberram – är 8000 det perfekta valet för dig.
Beskrivning
SCULTURA ENDURANCE i toppsegmentet, utformad för att ge maximal prestanda med de allra senaste komponenterna. Vår prisbelönta SCULTURA ENDURANCE kombinerar smidigt komfort och effektivitet, vilket gör den till det perfekta valet för cyklister som vill njuta av långa turer utan att kompromissa med prestanda. Den testade och prisvinnande lätta karbonramen på 8000 erbjuder marknadsledande följsamhet, och tillsammans med möjligheten att använda upp till 35 mm breda däck garanterar den enastående komfort och kontroll, även på de längsta och mest utmanande sträckorna
SCULTURA ENDURANCE är det perfekta valet för cyklister som fokuserar mer på njutning och som vill spendera långa timmar i sadeln med komfort och avslappning i fokus. De breda däcken ger utmärkt komfort, även på de mest gropiga landsvägarna, medan ett längre styrhuvud skapar en mer avslappnad sittställning. Modellen blev snabbt en succé hos internationell cykelpress och fick, förutom ett ”komfortpris” av RennRad, en lång rad lovord som ”utmärkt komfort”, ”förtroendeingivande”, ”livlig känsla” och ”njutbar” från välrenommerade medier som Gran Fondo, Cyclingnews, Cyclingtips och Road.cc. Jämfört med sitt syskon SCULTURA har ENDURANCE en mer komfortinriktad geometri, gott om däckutrymme och en sömlös integration av de senaste standarderna. Den positionerar sig mellan landsvägsfokuserade SCULTURA och grus-/äventyrscykeln SILEX.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XXS, XS, S, M, L, XL |
| Modell | Scultura Endurance 8000 |
Övrigt | |
| Färg | Matt White/Rainbow Purple |
| Ram | carbon, SCULTURA ENDURANCE CF3 |
| Bakre stötfångare | No |
| Framgaffel | carbon, SCULTURA ENDURANCE CF3 DISC |
| Broms, fram | Hydraulic disc, Shimano Ultegra |
| Broms, bak | Hydraulic disc, Shimano Ultegra |
| Kedja | Shimano CN-M6100-12 |
| Vevparti | 50-34T, Shimano Ultegra |
| Framväxel | FD-R8150, Shimano Ultegra Di2 |
| Bakväxel | RD-R8150, Shimano Ultegra Di2 |
| Cassette | 11-34T, 12-speed, Shimano CS-R8101 |
| Antal växlar | 2x12 |
| Styre | 380mm (XXS-XS-S), 400mm (M-L), 420mm (XL), aluminium, MERIDA EXPERT SLII |
| Styrstam | -9°, aluminium, EXPERT SL 2PII |
| Framnav | 100x12 mm, Centerlock |
| Baknav | 142x12 mm, Centerlock |
| Fälgar | 19 IWR, 33 HRI, carbon, VISION SC30 DB |
| Sadel | incl. MERIDA minitool, SCRATCH M5, V-mount adapter |
| Sadelstolpe | 15 mm setback, 27.2 mm, carbon, MERIDA TEAM SL, S-Flex |
| Växelreglage | Shimano Ultegra disc Di2 |
| Däck, fram | 700x32C, Continental GP5000 AllSeason TR, fold |
| Däck, bak | 700x32C, Continental GP5000 AllSeason TR, fold |
Recensioner
Förmåncykel
Kommer snart
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Merida
Scultura 8000
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Din sittposition på cykeln påverkas av kroppslängd, körstil och typ av cykel, och rekommendationerna nedan är högst generella. Om du inte har tidigare erfarenhet av att välja storlek rekommenderar vi att du rådgör med oss eller besöker en butik och provcyklar innan beställning. Allt för att du ska få den bästa cykelupplevelsen!
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service