Beskrivning
Orenad Landsvägshastighet. Den senaste versionen av REACTO har tagit cykelpressen med storm. En lång rad testvinster, perfekta poäng och utmärkelser bekräftar vår framgångsrika symbios av den tävlingsbeprövade DNA:n från den tidigare modellen med de senaste trenderna och teknologierna. Cycling Weekly kallar den ”utan tvekan en av de mest kompletta cyklarna på marknaden”, Cyclingnews ”en helt fantastisk och felfri maskin” och Cycling Plus var ”mycket imponerade”. Från seriösa tävlingscyklister via entusiaster till ambitiösa landsvägscyklister är REACTO en fantastisk cykel för många. Dess enastående Landsvägdynamiska prestanda, minskade vikt, skarp hantering och super snabb acceleration gör den till den perfekta cykeln för kriterietävlingar och sprinters. Samtidigt ger den klassledande komforten den förmågan att utnyttja sin Landsvägdynamiska fördel även på kullerstenarna – eller de idylliska men potthåliga vägarna på din favoritträningsrunda.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | S, M, L, XL |
| Märke | Merida |
| Modell | Reacto 9000 |
Övrigt | |
| Färg | Cool Grey/Purple, Silk Black/Dark Silver |
| Ram | carbon, REACTO CF5 IV |
| Bakre stötfångare | No |
| Framgaffel | carbon, REACTO CF5 IV DISC |
| Broms, fram | Hydraulic disc, Shimano Dura Ace |
| Broms, bak | Hydraulic disc, Shimano Ultegra |
| Kedja | Shimano CN-M8100-12 |
| Vevparti | 52-36T, Shimano Ultegra |
| Framväxel | FD-R8150, Shimano Ultegra Di2 |
| Bakväxel | RD-R8150, Shimano Ultegra Di2 |
| Cassette | 11-30T, 12-speed, Shimano CS-R8101 |
| Antal växlar | 2x12 |
| Styre | 380mm (XXS-XS-S), 400mm (M-L-XL), carbon, VISION METRON 5D ACR EVO |
| Styrstam | carbon, VISION METRON 5D ACR EVO |
| Framnav | 100x12 mm, Centerlock |
| Baknav | 142x12 mm, Centerlock |
| Fälgar | 21 IWR, 41 HRI, carbon, Reynolds BL60 Expert DB, Tubeless ready (tape&valves incl) |
| Sadel | incl. MERIDA minitool, SCRATCH M5, V-mount adapter |
| Sadelstolpe | 15 mm setback, carbon, Landsväg shape, MERIDA Team CW |
| Växelreglage | Shimano Ultegra disc Di2 |
| Däck, fram | 700x28C, Continental Grand Prix 5000S TR, fold, tubeless ready |
| Däck, bak | 700x28C, Continental Grand Prix 5000S TR, fold, tubeless ready |
Recensioner
Merida
Merida Reacto 9000
Inte tillgänglig i butik I lager online
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service