Beskrivning
Orenad Landsvägshastighet. Den senaste versionen av REACTO har tagit cykelpressen med storm. En lång rad testvinster, perfekta poäng och utmärkelser bekräftar vår framgångsrika symbios av den tävlingsbeprövade DNA:n från den tidigare modellen med de senaste trenderna och teknologierna. Cycling Weekly kallar den ’utan tvekan en av de mest kompletta cyklarna på marknaden’, Cyclingnews ’en helt fantastisk och felfri maskin’ och Cycling Plus var ’mycket imponerade’. Från seriösa tävlingscyklister via entusiaster till ambitiösa landsvägscyklister, REACTO är en fantastisk cykel för många. Dess enastående Landsvägdynamiska prestanda, minskade vikt, skarp hantering och super snabb acceleration gör den till den perfekta cykeln för kriterietävlingar och sprinters. Samtidigt ger den klassledande komforten den förmåga att utnyttja sin Landsvägdynamiska fördel även på kullerstenar – eller de idylliska men potthåliga vägarna på din favoritträningsrunda.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XXS |
| Märke | Merida |
| Modell | Reacto 5000 |
Övrigt | |
| Ram | carbon, REACTO CF3 IV |
| Framgaffel | carbon, REACTO CF3 IV DISC |
| Broms, fram | Hydraulic disc, Shimano 105 |
| Broms, bak | Hydraulic disc, Shimano 105 |
| Kedja | Shimano CN-M6100-12 |
| Vevparti | 52-36T, FCR7100, Shimano 105 |
| Framväxel | Shimano 105 Di2 |
| Bakväxel | Shimano Ultegra Di2 |
| Styre | 420mm, carbon, MERIDA TEAM SL 1P INTEGRATED |
| Styrstam | 420mm, carbon, MERIDA TEAM SL 1P INTEGRATED |
| Framnav | 100x12 mm, Centerlock, Reynolds BL 46 Expert DB |
| Baknav | 142x12 mm, Centerlock, Reynolds BL 46 Expert DB |
| Fälgar | 21mm IWR 46mm HRI, carbon, Reynolds BL 46 Expert DB, Tubeless ready (tubeless tape and valves included) |
| Sadel | Nack, Prologo Nago R4 PAS |
| Sadelstolpe | 0mm SSB, 27.2mm, carbon, Metron RS Seatpost |
| Växelreglage | Shimano Ultegra disc Di2 |
| Däck, fram | 700x28C, Continental Grand Prix 5000S TR, fold, tubeless ready |
| Däck, bak | 700x28C, Continental Grand Prix 5000S TR, fold, tubeless ready |
Recensioner
Merida
Merida Reacto 5000
Kan hämtas i butik I lager online
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service