Beskrivning
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | S, M, L, XL |
| Märke | Merida |
| Modell | Ninety-Six 9000 |
Övrigt | |
| Färg | Black/Dark Race Red, Gunmetal Grey/Gold (Silver) |
| Ram | carbon, NINETY-SIX CF5 III |
| Framgaffel | 120 mm travel, 3 Pos Remote lockout, Air, Fox 34 Float SL Factory Grip |
| Broms, fram | 2 piston, Shimano XTR M9200 |
| Broms, bak | 2 piston, Shimano XTR M9200 |
| Kedja | Shimano XTR M9100 |
| Vevparti | 30T, Shimano XTR M9200 |
| Bakväxel | Shimano XT DI2 M8250 wireless SGS |
| Styre | -7°, 760 WHB, 80 mm, carbon, FSA SIC CF 1-piece cockpit |
| Styrstam | -7°, 760 WHB, 80 mm, carbon, FSA SIC CF 1-piece cockpit |
| Framnav | 110x15 WHF, 32 SPH, Centerlock, Shimano TC500-B |
| Baknav | 148x12 WHR, 32 SPH, Centerlock, Shimano MS 12 Speed, Shimano TC600-MS-B |
| Fälgar | 25mm IWR, aluminium, MERIDA EXPERT CC II, Tubeless ready (tubeless tape and valves not included) |
| Sadel | incl. MERIDA minitool, Prologo Akero R PAS, V-mount |
| Sadelstolpe | 0 SSB, 150mm SPT, 30.9mm DSP, MERIDA TEAM TR SL |
| Växelreglage | Shimano XT DI2 M8250, wireless |
| Däck, fram | 29x2.4" WT, 3C MaxxTerra EXO, Maxxis Rekon Race, tubeless ready |
| Däck, bak | 29x2.25", fold, Maxxis Rekon Race, TR EXO 120 TPI |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Merida
Merida Ninety-Six 9000
Tillgänglighet
Externt lager
Slut i lager
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service