Beskrivning
Hälsningar till kungen. Den senaste Shimano XTR Di2 med BIG.NINE 10K är vår helt moderna tolkning av en cross-country race hardtail, redo att ta sig an de mest utmanande spåren med självförtroende tack vare den helt reviderade ramdesignen. Med progressiv geometri och AGILOMETER-storlek levererar den brutalt effektiv prestanda uppför med mer nedförsbackeförmåga än någonsin tidigare, plus mer trötthetsreducerande eftergivlighet. Vår lättaste CF5 kolfiberram är utrustad med de bästa cross-country tävlingskomponenterna pengar kan köpa Fox 32 SC Factory gaffel, den senaste trådlösa Shimano XTR Di2 drivlinan, en FSA NS SIC enstycks kolfiber cockpit och Reynold Blacklabel 309 kolfiberhjul.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | S, M, L, XL, XXL |
| Märke | Merida |
| Modell | Big.Nine 10K |
Övrigt | |
| Färg | Splatter Purple/Black (Flash BCP) |
| Ram | BIG.NINE CF5 III, carbon |
| Framgaffel | 100 mm travel, 2 position remote lockout, Air, Fox 32 SC Factory, tapered |
| Broms, fram | 2 piston, Shimano XTR M9220 |
| Broms, bak | 2 piston, Shimano XTR M9220 |
| Kedja | Shimano XTR M9100 |
| Vevparti | 30T, Shimano XTR M9220 |
| Framväxel | No |
| Bakväxel | Shimano XT DI2 M8250 wireless SGS |
| Styre | -7°, 60 mm, 760 WHB, carbon, FSA SIC CF 1-piece cockpit |
| Styrstam | -7°, 60 mm, 760 WHB, carbon, FSA SIC CF 1-piece cockpit |
| Framnav | 110x14mm, Centerlock, FSA SCi30 |
| Baknav | 148x12mm, Centerlock, FSA SCi30, SHIMANO MS |
| Fälgar | 30mm IWR, carbon, FSA SCi30, Tubeless ready (tubeless tape installed) |
| Sadel | incl. MERIDA minitool, Prologo Akero R PAS, V-mount |
| Sadelstolpe | 0 SSB, 30.9 DSP, carbon, FSA SL-K |
| Växelreglage | Shimano XT DI2 M8250, wireless |
| Däck, fram | 3C MaxxTerra EXO, Maxxis Rekon Race 29x2.4" WT, tubeless ready |
| Däck, bak | 3C MaxxTerra EXO, Maxxis Rekon Race 29x2.4" WT, tubeless ready |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Merida
Merida Big.Nine 10K
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service