Oavsett om din pendling inkluderar skogsstigar och grusvägar eller om du bara vill ha friheten att utforska på helgerna, erbjuder eSPRESSO CC 400 EQ all bekvämlighet hos en stadse-cykel med extra off-road kapacitet. Det beror på att vår låga ENERGY CRADLE-ram med låg insteg är tillräckligt styv för att klara av grusvägar samtidigt som den rymmer ett internt 504 Wh-batteri och den senaste Shimano EP6-drivaggregatet. Medan fjädringsgaffeln och sadelstolpen hjälper till att hålla dig bekväm när det blir guppigt, har vi utrustat den med en mängd tillbehör för att göra stadslivet enklare och säkrare, med skärmar, pakethållare, lampor, lås och stöd som standard. En smidig Shimano 9-växlad drivlina och starka, lågt underhållande hydrauliska skivbromsar ger problemfri kontroll.
Beskrivning
eSPRESSO CC-serien är den robusta syskonet till den vanliga eSPRESSO CITY, med bredare och greppigare högvolymdäck på 650b-hjul. Med standardmonterade skärmar, lampor, lås, pakethållare och stöd trivs den i den urbana djungeln, men den är också kapabel att ta turer längs skogsstigar och grusvägar för nöjes skull. Med den superstarka låga steggenomgångsdesignen ENERGY CRADLE som ger cykeln nödvändig styvhet, är eSPRESSO CC-modellerna utrustade med ett helt integrerat batteri på 750, 630 eller 504 Wh. Alla kommer med en raffinerad men kraftfull Shimano EP6 STEPS pedalassistansmotor som levererar 85 Nm vridmoment. Smidig och bekväm framfart säkerställs med fjädrande gafflar på alla modeller, medan kraftfulla hydrauliska skivbromsar möjliggör ansträngningsfri och kontrollerad inbromsning. Alla har en hög systemvikt på 150 kg vilket innebär gott om kapacitet för förare och bagage.
Höjdpunkter:
• Kraftfull Shimano EP6-motor med senaste teknologin
• Superlåg instegsram med ENERGY CRADLE-design och snyggt integrerat 504 Wh-batteri
• Shimano 9-delad drivlina för smidig och pålitlig växling
• Dämpad framgaffel och sadelstolpe som maximerar komfort och kontroll
• Lätthanterliga 650b-hjul med greppvänliga högvolymdäck
• Fullt utrustad med stänkskärmar, belysning, lås, pakethållare och stöd – redo för både vardag och äventyr
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XS, S, M, L, XL |
| Modell | eSpresso CC 400 EQ |
Övrigt | |
| Varumärke | Merida |
| Färg | Silk Dove Blue/Blue, Silk Evergreen/Black |
| Ram | aluminium, eSPRESSO CC LITE III |
| Fälgar | MERIDA COMP TK, 20 IWR, aluminium |
| Pedaler | VP VPE-891 |
| Bakväxel | Shimano CUES U4000 |
| Styre | MERIDA EXPERT, aluminium, 660 mm, 15 mm rise |
| Styrstam | MERIDA EXPERT CT, aluminium, 31.8 mm, adjustable |
| Bromsar | Shimano MT-200 |
| Sadelstolpe | MERIDA EXPERT CC, aluminium, 34.9 mm, 0 mm setback |
| Framgaffel | Suntour NVX30 DS, 80 mm travel |
| Framnav | Shimano QC300, 135x9 mm, 32H, Centerlock |
| Baknav | Shimano QC300, 135x9 mm, 32H, Centerlock |
| Kassett | Shimano LG300, 11-46T, 9-speed |
| Däck | Maxxis Crossmark II, 27.5x2.25" |
| Vevparti | Samox NWP203, 38T |
| Kedja | Shimano LG500 |
| Framväxel | Nej |
| Växelreglage | Shimano CUES U4000 |
| Antal växlar | 1x9 |
| Sadel | MERIDA EXPERT TK II, V-mount |
| Batteri | Shimano EN805-L, 504Wh |
| Display | Shimano SC-EN500 |
| Laddare | Shimano EC-E6002, 2A |
| Motor | Shimano EP6, 85Nm |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Merida
Merida eSpresso CC 400 EQ
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service