Beskrivning
Cykeln har en lätt och slitstark SmartForm C3 aluminiumram. Den är utrustad med 29-tumshjul på större storlekar och 27,5-tumshjul på XS och Small, vilket ger en bra balans mellan passform och fart.
Den har en stötabsorberande SR Suntour XCM35 Boost framgaffel med 100 mm fjädringsväg (80 mm på XS och Small). Shimano CUES U4000-drivlinan med 9 växlar ger ett brett växelomfång och enkel användning med en klinga fram.
Cykeln har även ett dolt fäste för stöd samt fästen för pakethållare och skärmar, vilket gör den mycket mångsidig och användbar i olika situationer.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XS, SM, MD, LG, XL |
| Märke | Cannondale |
| Modell | Trail 2 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Antal växlar | 9 |
| Färg | Black, Ion Blue, Metallic Red |
| Ram | KickFlip dold 18 mm 2-bults stödinfästning, BSA-73 vevlager, 27,5" hjul (XS, S) / 29" hjul (M, L, XL), Trail, SmartForm C3 aluminium, 142x12 mm genomgående axel, SAVE, 1-1/8" styrrör, post mount skivbromsfäste, StraightShot intern kabeldragning, kompatibel med dropper-sadelstolpe, |
| Fälgar | WTB SX19, 32h |
| Ekrar | Stainless Steel, 14g |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | ProWheel, fyrkantsinfästning (square taper) |
| Bakdrev | Shimano CUES, 11-46, 9-speed |
| Bakväxel | Shimano CUES U4000 |
| Styre | 25mm rise, 6° rise, 6061 Alloy, 720mm, 8° sweep, Cannondale Riser |
| Styrstam | Cannondale 4, 6061 Alloy, 31.8, 6° |
| Bromsar | Tektro M275 hydrauliska skivbromsar, 160/160 mm bromsskivor |
| Sadelstolpe | 31.6, 6061 Alloy, Cannondale 4 |
| Framgaffel | 100mm travel, 42mm offset (27.5"), 46mm offset (29"), 80mm travel, Coil, SR Suntour XCM Boost |
| Framnav | 15x100mm, Formula DC-51 |
| Baknav | 12x142mm, Formula DC-1422 |
| Däck | Trail Boss 27.5x2.25" (XS,S) / 29x2.25" (M, L, XL) Comp, 30 TPI |
| Vevparti | Charm 30T, Prowheel |
| Kedja | 9-speed, KMC X9 |
| Framväxel | 9-speed, Shimano CUES U4000 |
| Växelreglage | Shimano CUES U4000, 9-speed |
| Handtag | Cannondale |
| Styrlager | Semi-integrerat, 1-1/8" |
| Sadel | Cannondale Trail |
| Kassett | - |
Recensioner
Cannondale
Cannondale Trail 2
Inte tillgänglig i butik I lager online
Cannondale Trail är din förstaklassiga uppgradering till nästa nivå av mountainbike – konstruerad för maximal körglädje av ett varumärke som mästare litar på
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service