Beskrivning
Cannondale 27.5/29 U Trail 2 är en rolig, lättmanövrerad och kapabel mountainbike som passar både nybörjare och mer erfarna cyklister som vill ta sig ut på stigar, grusvägar och lättare terräng – med en cykel som känns trygg, snabb och stabil oavsett underlag. Den är en perfekt följeslagare för trail-äventyr, helgrundor, gruspass eller vardagscykling där du vill ha både fart och kontroll.
Med stabil geometri, robust komponentval och utrymme för både trail-äventyr och vardagscykling är Cannondale Trail 2 en idealisk hardtail-MTB för dig som vill ha en pålitlig, lekfull och kapabel cykel för spår, skogsstigar och fri väg.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XS, SM, MD, LG, XL |
| Modell | Trail 2 |
Övrigt | |
| Färg | Ion Blue |
| Framgaffel | 100mm travel, 42mm offset (27.5"), 46mm offset (29"), 80mm travel, Coil, SR Suntour XCM Boost |
| Broms, fram | 100mm travel, 42mm offset (27.5"), 46mm offset (29"), 80mm travel, coil, SR Suntour XCM Boost |
| Broms, bak | 100mm travel, 42mm offset (27.5"), 46mm offset (29"), 80mm travel, coil, SR Suntour XCM Boost |
| Kedja | 9-speed, KMC X9 |
| Vevparti | Charm 30T, Prowheel |
| Framväxel | 9-speed, Shimano CUES U4000 |
| Bakväxel | Shimano CUES U4000 |
| Antal växlar | 9 |
| Styre | 25mm rise, 6° rise, 6061 Alloy, 720mm, 8° sweep, Cannondale Riser |
| Framnav | 15x100mm, Formula DC-51 |
| Baknav | 12x142mm, Formula DC-1422 |
| Fälgar | 32h, WTB SX19 |
| Sadel | Cannondale Trail |
| Sadelstolpe | 31.6, 6061 Alloy, Cannondale 4 |
| Däck, fram | 30 TP, L, S) / 29x2.25" (M, Trail Boss 27.5x2.25" (XS, XL) Comp |
| Däck, bak | 30 TP, L, S) / 29x2.25" (M, Trail Boss 27.5x2.25" (XS, XL) Comp |
Recensioner
Cannondale
Cannondale Trail 2
Inte tillgänglig i butik I lager online
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service