En renodlad gravelracercykel med fokus på en sak: att ta täten och hålla den. Okej, två saker…
Beskrivning
Cannondale SuperX 4 AXS är en högpresterande gravel- och cross-cykel i kolfiber som byggts för grusrace, KOM-jakt och snabb, teknisk körning på blandade underlag. Med samma eleganta SuperX Carbon-ram som dyrare modeller får du en lätt, styv och aerodynamiskt byggd cykel som håller farten uppe från start till mål.
Cannondale SuperX 4 AXS är en perfekt cykel för dig som vill ha en snabb, lätt och kapabel gravel-maskin med modern elektronik, racing-geometri och hög komfort – redo att ta dig längre på varierad terräng.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | 46, 51, 54, 56, 58, 61 |
| Modell | SuperX 4 AXS |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Färg | Fire Orange |
| Ram | BSA 68 mm gängat vevlager, flat mount skivbromsfäste, integrerad sadelstolpsklämma, SuperX Carbon, Proportional Response-konstruktion, intern vajerdragning, 12x142 mm genomgående axel, UDH (Universal Derailleur Hanger) |
| Fälgar | DT Swiss G540, 24 mm innerbredd, 28 ekrar, tubeless ready |
| Ekrar | DT Swiss Champion |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | RAM DUB BSA Road 68 mm gängat vevlager, Wide |
| Bakdrev | SRAM Apex XPLR PG-1231, 11–44T, 12-delad kassett |
| Bakväxel | SRAM Apex AXS XPLR, 12-speed |
| Styre | Vision Trimax Aero Alloy: 400mm (46-51cm), 420mm (54-61cm) |
| Styrstam | Cannondale C1 Conceal, Alloy-styrstam, 31,8 mm, -6°: 90 mm (46–51 cm), 100 mm (54–56 cm), 110 mm (58–61 cm) |
| Bromsar | SRAM Apex hydrauliska skivbromsar, Centerline 160/160 mm Centerlock-bromsskivor |
| Sadelstolpe | Cannondale C1 Aero 27 Carbon-sadelstolpe, SmartSense-kompatibel, 0 mm offset (46 cm), 20 mm offset (51–61 cm) |
| Framgaffel | SuperX Carbon, integrerad kronring, 12x100 mm genomgående axel, flat mount skivbromsfäste, intern vajerdragning, Delta styrstam 1-1/8"–1-1/2", 55 mm offset |
| Framnav | DT Swiss 370, 12x100mm Centerlock |
| Baknav | DT Swiss 370 LN Ratchet System, 12x142 mm centerlock |
| Däck | Vittoria Terreno T50, 700x40c, tubeless ready |
| Vevparti | SRAM Apex 1 Wide, 40T: 165mm (46cm), 170mm (51-54cm), 172.5 (56-58cm), 175mm (61cm) |
| Kedja | SRAM Apex, 12-speed |
| Framväxel | Ingår ej |
| Växelreglage | SRAM Apex AXS, 12-speed |
| Handtag | Cannondale Bar Tape, 3.5mm |
| Antal växlar | 1x12 |
| Styrlager | Integrerat styrlager, 1-1/8"–1-1/2" |
| Sadel | Fizik Vento Argo X5, S-Alloy rails, 140mm |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Cannondale
Cannondale SuperX 4 AXS
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service