Oavsett vem du är eller hur du cyklar inspirerar SuperSix EVO de mest tävlingsinriktade cyklisterna att köra snabbare – överallt.
Beskrivning
- Lätt och aerodynamisk Gen 5 SuperSix EVO kolfiberram – en optimal balans mellan hastighet, kontroll och komfort
- DT Swiss ERC LOG 45 kolfiberhjul – 45 mm höga, lätta, snabba och mångsidiga tävlingshjul
- SRAM Rival AXS – ett pålitligt och exakt trådlöst elektroniskt gruppset
- Vision Trimax Carbon Aero-styre och Cannondale C1 Conceal styrstam – ergonomisk och aerodynamisk cockpit med intern kabeldragning
- Fizik Vento Antares R7-sadel – ergonomisk komfort med tryckavlastande utskärning
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | 44, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Modell | SuperSix EVO 4 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Färg | Cactus Green, Raw |
| Ram | SuperSix EVO Carbon, Gen 5, integrerad kabeldragning, 12x142 genomgående axel, BSA 68 mm gängat vevlager, flat mount skivbromsfästen, integrerad sadelklämma, UDH |
| Fälgar | DT Swiss ERC LOG 45, kolfiber, 22 mm invändig bredd, 45 mm profilhöjd, 24 ekrar, slanglösa (tubeless ready) |
| Ekrar | DT Swiss Competition |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | SRAM DUB BSA |
| Bakdrev | SRAM Rival XG-1250, 10-36, 12-speed |
| Bakväxel | 12-speed, SRAM Rival AXS |
| Styre | 400mm (58-61), Vision Trimax Carbon Aero: 380mm (44-56) |
| Styrstam | -6°: 80mm (44cm), 100mm (54-56cm), 110mm (58-61cm), 31.8, 90mm (48-52cm), Alloy, Cannondale C1 Conceal |
| Bromsar | SRAM Rival AXS hydrauliska skivbromsar, 160/160 mm PaceLine-bromsskivor |
| Sadelstolpe | 0mm offset (44-54cm), 15mm offset (56-61cm), 365mm, Cannondale C1 Aero 40 Carbon V2 |
| Framgaffel | 1-1/8" to 1-1/4" Delta steerer, 12x100mm thru-axle, 45mm offset (56-61cm), 55mm offset (44-54cm), flat mount disc, Gen 5, integrated crown race, internal routing, SuperSix EVO Carbon |
| Framnav | DT Swiss 370, 12x100 mm centerlock |
| Baknav | DT Swiss 370 LN Ratchet System, 12x142 mm centerlock |
| Däck | Schwalbe One TLR, 700x28c, slanglösa (tubeless ready) (obs: vissa cyklar kan levereras med 30c-däck beroende på regional tillgänglighet) |
| Vevparti | 170mm (52-56cm), 172.5 (58-61cm), 48/35: 165mm (44-50cm), SRAM Rival AXS |
| Kedja | 12-speed, SRAM Rival |
| Framväxel | SRAM Rival AXS |
| Växelreglage | SRAM Rival AXS, 2x12-speed |
| Handtag | Cannondale Bar Tape, 3.5mm |
| Antal växlar | 2x12 |
| Styrlager | Integrerat, 1-1/8" – 1-1/4" |
| Sadel | 140mm, Fizik Vento Antares R7 |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Cannondale
Cannondale SuperSix EVO 4
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service