Oavsett vem du är eller hur du cyklar, får SuperSix EVO de mest tävlingsinriktade cyklisterna att gå snabbare – överallt.
Beskrivning
Oavsett vem du är eller hur du cyklar inspirerar SuperSix EVO de mest tävlingsinriktade cyklisterna att köra snabbare – överallt.
Höjdpunkter
Lätt och aerodynamisk Gen 5 SuperSix EVO-kolfiberram – den perfekta balansen mellan fart, kontroll och komfort
DT Swiss ERC LOG 45 kolfiberhjul för landsväg – 45 mm fälgdjup, lätta, snabba och mångsidiga tävlingshjul
SRAM Force AXS 12-delad – exakt och programmerbar växling från SRAM:s näst högsta trådlösa elektroniska landsvägsgrupp
Vision Trimax Carbon Aero-styre och Cannondale C1 Conceal-styrstam – ergonomisk och aerodynamisk cockpit med dold kabeldragning
Fizik Vento Antares R5-sadel – ergonomisk komfort med tryckavlastande utskärning
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | 44, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Modell | SuperSix EVO 3 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Färg | Cherry Lacquer, Raw |
| Ram | SuperSix EVO Carbon, Gen 5, integrerad vajerdragning, 12x142 mm genomgående axel, BSA 68 mm gängat vevlager, flat mount skivbromsfäste, integrerad sadelklämma, UDH (Universal Derailleur Hanger) |
| Fälgar | DT Swiss ERC LOG 45, kolfiber, 22 mm innerbredd, 45 mm profil, 24 ekrar, tubeless ready |
| Ekrar | DT Swiss Competition |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | SRAM DUB BSA |
| Bakdrev | SRAM Force AXS, 12-speed |
| Bakväxel | SRAM Force AXS |
| Styre | 400mm (58-61), Vision Trimax Carbon Aero: 380mm (44-56) |
| Styrstam | -6°: 80mm (44cm), 100mm (54-56cm), 110mm (58-61cm), 31.8, 90mm (48-52cm), Alloy, Cannondale C1 Conceal |
| Bromsar | SRAM Force AXS hydrauliska skivbromsar, 160/160 mm PaceLine Centerlock bromsskivor |
| Sadelstolpe | 0mm offset (44-54cm), 15mm offset (56-61cm), 365mm, Cannondale C1 Aero 40 Carbon V2 |
| Framgaffel | 1-1/8" to 1-1/4" Delta steerer, 12x100mm thru-axle, 45mm offset (56-61cm), 55mm offset (44-54cm), flat mount disc, Gen 5, integrated crown race, internal routing, SuperSix EVO Carbon |
| Framnav | DT Swiss 370, 12x100 mm centerlock |
| Baknav | DT Swiss 370 LN Ratchet System, 12x142 mm centerlock |
| Däck | Schwalbe One TLR, 700x28c, slanglöst kompatibla (tubeless ready) |
| Vevparti | 170mm (52-56cm), 172.5 (58-61cm), 48/35: 165mm (44-50cm), SRAM Force AXS |
| Kedja | 12-speed, SRAM Force |
| Framväxel | SRAM Force AXS |
| Växelreglage | SRAM Force AXS, 2x12-speed |
| Handtag | Cannondale Bar Tape, 3.5mm |
| Antal växlar | 2x12 |
| Styrlager | Integrerat, 1 1/8" – 1 1/4" |
| Sadel | 140mm, Fizik Vento Antares R5, S-alloy rails |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Cannondale
Cannondale SuperSix EVO 3
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service