Oavsett vem du är eller hur du cyklar, inspirerar SuperSix EVO de mest tävlingsinriktade cyklisterna att cykla snabbare – överallt.
Beskrivning
- Lätt och aerodynamisk Gen 5 SuperSix EVO kolfiberram – den perfekta kombinationen av snabbhet, hantering och komfort.
- DT Swiss ERC LOG 45 kolfiberhjul för landsväg – 45 mm fälgdjup, lätta och snabba allroundracehjul.
- Shimano Ultegra Di2 elektronisk 12-delad drivlina – Shimanos näst högsta prestandagrupp för landsväg.
- Vision Trimax Carbon Aero-styre och Cannondale C1 Conceal-styrlager/styrstam – ergonomiskt, lågdragscockpit med dold vajerdragning.
- Fizik Vento Antares R5-sadel – ergonomisk komfort med tryckavlastande utskärning.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | 44, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Modell | SuperSix EVO 2 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Färg | Raw, Tungsten Blue |
| Ram | SuperSix EVO Carbon, Gen 5, integrerad vajerdragning, 12x142 mm genomgående axel, BSA 68 mm gängat vevlager, flat mount skivbromsfäste, integrerad sadelklämma, UDH (Universal Derailleur Hanger) |
| Fälgar | DT Swiss ERC LOG 45, kolfiber, 22 mm innerbredd, 45 mm fälgdjup, 24 ekrar, tubeless ready |
| Ekrar | DT Swiss Competition |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | Shimano BB-RS500, BSA 68 |
| Bakdrev | Shimano Ultegra R8100, 11-30, 12-speed |
| Bakväxel | 12-speed, Shimano Ultegra Di2 R8150 |
| Styre | 400mm (58-61), Vision Trimax Carbon Aero: 380mm (44-56) |
| Styrstam | -6°: 80mm (44cm), 100mm (54-56cm), 110mm (58-61cm), 31.8, 90mm (48-52cm), Alloy, Cannondale C1 Conceal |
| Bromsar | Shimano Ultegra R8170 hydrauliska skivbromsar, 160/140 mm CL800 bromsskivor (Centerlock) |
| Sadelstolpe | 0mm offset (44-54cm), 15mm offset (56-61cm), 365mm, Cannondale C1 Aero 40 Carbon V2 |
| Framgaffel | 1-1/8" to 1-1/4" Delta steerer, 12x100mm thru-axle, 45mm offset (56-61cm), 55mm offset (44-54cm), flat mount disc, Gen 5, integrated crown race, internal routing, SuperSix EVO Carbon |
| Framnav | DT Swiss 370, 12x100mm Centerlock |
| Baknav | DT Swiss 370 LN Ratchet System, 12x142mm Centerlock |
| Däck | Schwalbe One TLR, 700x28c, slanglöst kompatibla (tubeless ready) |
| Vevparti | 170mm (52-56cm), 172.5 (58-61cm), 52/36: 165mm (44-50cm), Shimano Ultegra R8100 |
| Kedja | 12-speed, Shimano Ultegra |
| Framväxel | Shimano Ultegra Di2 R8150 |
| Växelreglage | Shimano Ultegra Di2 R8170, trådlös, 2x12-delad |
| Handtag | Cannondale Bar Tape, 3.5mm |
| Antal växlar | 2x12 |
| Styrlager | Integrerat, 1 1/8" – 1 1/4" |
| Sadel | 140mm, Fizik Vento Antares R5, S-alloy rails |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Cannondale
Cannondale SuperSix EVO 2
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service