Oavsett vem du är eller hur du cyklar inspirerar SuperSix EVO de mest tävlingsinriktade cyklisterna att köra snabbare – överallt.
Beskrivning
- Superlätt och aerodynamisk Gen 5 SuperSix EVO-ram. Hi-MOD-kolfiberkonstruktion – otroligt lätt och responsiv
- Cannondale SystemBar Road – aerodynamiskt optimerat, lätt integrerat styre/styrstam i kolfiber för maximal hastighet och effektivitet
- Reserve 57|64 hjulset med DT Swiss 240-nav – 57 mm fram / 64 mm bak för stabil hantering och maximala aerodynamiska fördelar
- SRAM Force AXS 12-delat – exakt och programmerbar växling från SRAM:s trådlösa elektroniska gruppset i toppklass
- SRAM Force AXS vevar i kolfiber med integrerad effektmätare – lätta, styva och mycket precisa
- Fizik Vento Antares R1-sadel med kolfiberräls i premiumutförande
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | 48, 50, 52, 54, 56, 58, 61 |
| Modell | SuperSix EVO 1 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Färg | Gloss Black, Platinum |
| Ram | SuperSix EVO Hi-MOD Carbon, Gen 5, integrerad kabeldragning, 12x142 genomgående axel, BSA 68 mm gängad vevlagerstandard, flat mount skivbromsfästen, integrerad sadelklämma, UDH |
| Fälgar | Reserve 57|64 kolfiberhjul, Turbulent Aero-profil, slanglösa (tubeless ready) |
| Ekrar | Sapim CX-Ray aeroekrar, straight pull |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | SRAM DUB BSA |
| Bakdrev | SRAM Force XG-1270, 10-33, 12-speed |
| Bakväxel | SRAM Force AXS, 12-speed |
| Styre | Cannondale SystemBar Road, ultralågt luftmotstånd, helt integrerat styre/styrstam i kolfiber: 90x340 mm (44–52 cm), 100x360 mm (54–56 cm), 110x380 mm (58–61 cm) |
| Styrstam | Cannondale SystemBar Road, ultralågt luftmotstånd, helt integrerat styre/styrstam i kolfiber |
| Bromsar | SRAM Force AXS hydrauliska skivbromsar, 160/160 mm PaceLine centerlock-bromsskivor |
| Sadelstolpe | Cannondale C1 Aero 40 Carbon V2, titanbultar, 365 mm, 0 mm offset (44–54 cm), 15 mm offset (56–61 cm) |
| Framgaffel | Delta-styrstamrör, 55 mm offset (44–54 cm), 45, SuperSix EVO Hi-MOD Carbon, Gen 5, integrerad crown race, 12x100 mm genomgående axel, flat mount skivbromsfästen, intern kabeldragning, 1-1/8" till 1-1/4" |
| Framnav | DT Swiss 240, centerlock, straight pull - (F) 12x100mm, (R) 12x142mm, Ratchet EXP 36 |
| Baknav | DT Swiss 240, centerlock, straight pull - (F) 12x100mm, (R) 12x142mm, Ratchet EXP 36 |
| Däck | Vittoria Corsa Pro, 700x29c, anpassade för breda fälgar, slanglösa (tubeless ready) |
| Vevparti | SRAM Force AXS vevparti med effektmätare, 48/35: 165 mm (44–50 cm), 170 mm (52–56 cm), 172,5 mm (58–61 cm) |
| Kedja | SRAM Force, 12-speed |
| Framväxel | SRAM Force AXS |
| Växelreglage | SRAM Force AXS, 2x12-speed |
| Handtag | Cannondale SystemBar Road, ultralågt luftmotstånd, helt integrerat styre/styrstam i kolfiber: 90x340 mm (44–52 cm), 100x360 mm (54–56 cm), 110x380 mm (58–61 cm) |
| Styrlager | Integrerat, 1-1/8" – 1-1/4" |
| Sadel | Fizik Vento Antares R1, carbon rails, 140mm |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Cannondale
Cannondale SuperSix EVO 1
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service