Beskrivning
Cykeln har en lätt kolfiberkonstruktion och en beprövad endurance-geometri för långdistanskörning. Bosch Performance Line SX-motorn kombinerar låg vikt med mjuk och effektiv kraft och levererar upp till 55 Nm vridmoment och 600 watt effekt.
Det integrerade 400 Wh-batteriet ger god räckvidd för längre turer samtidigt som vikten hålls nere för en livlig och responsiv körkänsla. Shimanos Ultegra Di2 12-delade elektroniska drivlina ger extremt smidiga, precisa och lättanvända växlingar.
De tävlingsklara HollowGram R45 kolfiberhjulen med Vittoria 700x30c-däck är snabba och stabila på en mängd olika vägunderlag. Vision Metron Aero Carbon-styre och HollowGram 1 SAVE-sadelstolpe bidrar till hög komfort, låg luftmotstånd och en stilren helhet.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XS, MD, LG, XL |
| Märke | Cannondale |
| Modell | 700 U Synapse Neo |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Antal växlar | 2x12 |
| Färg | Black |
| Ram | 12mm thru-axle, 148mm dropout spacing, flat mount disc, integrated cable routing, internal downtube battery, removable kickstand mount (40mm Pletscher-style), SAVE, Synapse Neo Carbon |
| Fälgar | HollowGram R 45, kolfiber, 24 ekerhål fram / 28 ekerhål bak, 50 mm fälghöjd, 21 mm innerbredd, tubeless ready |
| Ekrar | Stainless Steel, 14g |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | - |
| Bakdrev | Shimano Ultegra, 11-34, 12-speed |
| Bakväxel | 12-speed, Shimano Ultegra Di2 R8150 |
| Styre | 31.8, Vision Metron Landsväg carbon |
| Styrstam | Cannondale C1 Conceal, Alloy, 31.8, -6° |
| Bromsar | Shimano Ultegra Di2 hydrauliska skivbromsar, 160/160 mm MT800-bromsskivor |
| Sadelstolpe | 25.4x350mm (XS-S), 400mm (M-XL), Cannondale 1, SAVE, UD Carbon |
| Framgaffel | Synapse Neo Carbon, 1-1/8"–1-1/2" Delta styrtub, flat mount skivbromsfäste, intern vajerdragning, 12x110 mm genomgående axel |
| Framnav | HollowGram med tätade industrilager, 12x110 mm genomgående axel, centerlock |
| Baknav | HollowGram 3-spärrars frihjul, tätade industrilager, 12x148 mm genomgående axel, centerlock |
| Däck | Vittoria Corsa, 700x30c |
| Vevparti | FSA Bosch E-Bike, 50/34 |
| Kedja | 12-speed, Shimano Ultegra |
| Framväxel | - |
| Växelreglage | 12-speed, Shimano Ultegra Di2 8150 |
| Handtag | Fabric Knurl tape, 3mm |
| Styrlager | Integrerat, 1-1/8"–1-1/2" |
| Sadel | 150mm width, Fizik Tempo Argo R5, S-alloy rails |
| Laddare | Bosch 2A |
| Extra | Shimano EC300 laddkontakt, kompatibel med räckviddsförlängare |
| Kassett | - |
| Elcykeldisplay | Bosch Kiox 500 |
| Batteri | Bosch Compact Powertube 400Wh |
| Motor | Bosch Performance Line SX, 25 km/h |
Recensioner
Cannondale
Cannondale 700 U Synapse Neo
Inte tillgänglig i butik I lager online
Långdistanskomfort, smidig kraft och ett prisbelönt arv. När vägen kräver mer kan du nu svara.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service