Beskrivning
Cykeln har en lätt kolfiberram med avancerad Series 2-konstruktion och en beprövad endurance-geometri för långdistanskörning. Den robusta hjuluppsättningen med Vittoria 700x40c gravel-däck ger trygghet och bra grepp både på asfalt och grus. Bosch Performance Line SX-motorn kombinerar låg vikt med mjuk och effektiv kraft och levererar upp till 55 Nm vridmoment och 600 watt effekt.
Det integrerade 400 Wh-batteriet ger god räckvidd för längre turer samtidigt som vikten hålls nere för en livlig och responsiv körkänsla. Shimanos GRX 800-grupp, särskilt utvecklad för gravel, ger smidiga växlingar, pålitlig bromsning och utmärkt kadenskontroll med ett 2×12-system.
Ett flared racerstyre tillsammans med en Conceal-styrstam med intern vajerdragning ger hög komfort och god kontroll på alla typer av underlag.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XS, S, M, L, XL |
| Märke | Cannondale |
| Modell | 700 U Synapse Neo AllRoad 2 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Antal växlar | 2x12 |
| Färg | Grey |
| Ram | 12mm thru-axle, 148mm dropout spacing, flat mount disc, integrated cable routing, internal downtube battery, removable kickstand mount (40mm Pletscher-style), SAVE, Synapse Neo Carbon |
| Fälgar | Cannondale GXD10, alloy double-wall rim, 28h |
| Ekrar | Stainless Steel, 14g |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | - |
| Bakdrev | Shimano 105, 11-34, 12-speed |
| Bakväxel | Shadow RD+, Shimano GRX 820 |
| Styre | 20 deg flare drop, Butted 6061 alloy |
| Styrstam | Cannondale C1 Conceal, Alloy, 31.8, -6° |
| Bromsar | Shimano GRX 800 hydrauliska skivbromsar, 160/160 mm RT64-bromsskivor |
| Sadelstolpe | 27.2x350mm (XS-S), 400mm (M-XL), Cannondale 2, UD Carbon |
| Framgaffel | Synapse Neo Carbon, Series 2-kolfiberkonstruktion, 1-1/8"–1-1/2" Delta styrtub, flat mount skivbromsfäste, intern vajerdragning, 12x110 mm genomgående axel |
| Framnav | Formula med tätade industrilager, 12x110 mm genomgående axel |
| Baknav | Formula med tätade industrilager, 12x148 mm genomgående axel |
| Däck | Vittoria Terreno Dry, 700x40c, tubeless ready |
| Vevparti | FSA Bosch E-Bike, Boost 48/32 |
| Kedja | 12-speed, Shimano 105 |
| Framväxel | - |
| Växelreglage | 12-speed, Shimano GRX 800 |
| Handtag | Fabric Knurl tape, 3mm |
| Styrlager | Integrerat styrlager, 1-1/8"–1-1/2" |
| Sadel | 150mm width, Fizik Terra Argo X5, S-alloy rails |
| Laddare | Bosch 2A |
| Extra | Tubeless-ventiler |
| Kassett | - |
| Elcykeldisplay | Bosch Kiox 300 |
| Batteri | Bosch Compact Powertube 400Wh |
Recensioner
Cannondale
Cannondale 700 U Synapse Neo AllRoad 2
Inte tillgänglig i butik Slut i lager
Med en kraftfull elcykelmotor och funktioner för komfort, hållbarhet och praktisk användning är alla vägar dina med Synapse Neo Allroad.
Tillfälligt slut i lager, vi vet inte när denna vara är i lager igen.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service