Beskrivning
Cykeln har en lätt och slitstark helkolfiberram med 150 mm fjädringsväg och FlexPivot-konstruktion samt Proportional Response-kinematik. Den är utrustad med Fox Factory-fjädring i toppklass, med en 160 mm Factory Float 36 framgaffel och en Factory Float X bakdämpare.
Drivlinan består av SRAM XO AXS med trådlös 12-delad växling, tillsammans med e*thirteen Race Carbon-vevparti och kraftfulla Magura MT7 hydrauliska skivbromsar. Hjulsetet är DT Swiss XM 1700 Spline, som är lätt, tåligt och förberett för slanglöst system.
Cykeln har även en OneUp V3 dropper-sadelstolpe och ett HollowGram SAVE-kolfiberstyre som minskar vibrationer. Den drivs av en Cannondale-optimerad Shimano EP801-motor och ett specialutvecklat internt batteri på 601 Wh med hög energitäthet.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | SM, MD, LG, XL |
| Märke | Cannondale |
| Modell | 297 U Moterra Crb SL 1 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Antal växlar | 1x12 |
| Färg | Raw, Tungsten Blue |
| Ram | 148x12mm Maxle thru-axle, 150mm travel, 200mm native post mount brake, 29” FlipChip, 55mm Kedjaline, angle adjust headset, direct mount internal battery, engineered plastic skid plate, FlexPivot Kedjastay, internal cable routing, Moterra SL Carbon, Proportional Response Tuned Suspension, UDH hanger |
| Fälgar | DT Swiss XM 1700 Spline, 30 mm innerbredd, TC (tubeless ready) |
| Ekrar | DT Swiss Competition, straight-pull |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | - |
| Bakdrev | SRAM XO Eagle, 10-52, T-Type, 12-speed |
| Bakväxel | SRAM XO Eagle AXS, T-Type |
| Styre | 30mm rise, 35mm clamp, 5° rise, 780mm, 8° sweep, carbon, HollowGram SAVE riser bar |
| Styrstam | Cannondale 1, 7075 Alloy, 1-1/8", 35mm, 0° |
| Bromsar | Magura MT7 4-kolvs hydrauliska skivbromsar, 203/203 mm Storm HC 6-bultsbromsskivor |
| Sadelstolpe | 150mm (S), 170mm (M-XL), 31.6, Cannondale DownLow Dropper, internal routing |
| Framgaffel | Fox Float Factory 36, 160 mm fjädringsväg, Grip X2-dämpare, Kashima-beläggning, 15x110 mm Kabolt genomgående axel, konisk styrtub, 44 mm offset |
| Framnav | 15x110mm, DT Swiss 350 |
| Baknav | 12x148mm, DT Swiss 350 Ratchet System 36 SL |
| Däck | B) Maxxis Dissector, 27,5x2,4", 3C, EXO+, tubeless ready, F) Maxxis DHF, 29x2,5", 3C, EXO+, tubeless ready / |
| Vevparti | ethirteen espec Plus, 160 mm (S/M), 165 mm (L/XL), 34T |
| Kedja | 12-speed, SRAM XO Eagle, T-Type |
| Framväxel | - |
| Växelreglage | Sram AXS POD Controller |
| Handtag | Cannondale TaperRidge |
| Styrlager | Acros Adjustable Angle (1.2°) |
| Sadel | Fizik Terra Aidon X3, Mobius Kium alloy rail |
| Laddare | Custom 4A |
| Extra | Tubeless valves, SRAM AXS charger |
| Kassett | - |
| Elcykeldisplay | Shimano SC-EM800 Cycle Computer, Bluetooth LE Compatible |
| Batteri | Custom 601Wh battery |
| Motor | Shimano EP801, 85 Nm, specialanpassad, Eco-, Trail 1-, Trail 2- och Boost-lägen |
| Bakdämpare | Fox Float X Factory, 2 pos adj, EVOL LV, 210x55mm |
Recensioner
Cannondale
Cannondale 297 U Moterra Crb SL 1
Inte tillgänglig i butik I lager online
Kalla det helt enkelt “sweet spot” – det bästa av två världar. Kraften och räckvidden hos en stor cykel, kombinerat med smidigheten och körkänslan hos en lätt cykel. Med andra ord, precis vad e-MTB-cyklister överallt har väntat på. Moterra SL kan mycket väl vara den roligaste mountainbiken vi någonsin har byggt.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service