Moterra LT förvandlar varje stig till en oändlig lekplats. Ta dig uppför klättringar med kraft, jämna ut ojämnheter och susa nerför utför som ett vilt kaos i rörelse.
Beskrivning
Cykeln har en lätt men mycket robust kolfiberram med Proportional Response-kinematik anpassad efter storlek, optimerad för coil-dämpare och mullet-hjul. Den är utrustad med Boschs kraftfullaste system – Performance CX-motor och ett 800 Wh batteri – som ger naturlig kraftleverans och mycket lång räckvidd.
Fjädringen består av en kraftfull Fox Float Performance 38-gaffel med 170 mm slaglängd samt en följsam DHX Performance coil-dämpare med piggyback, vilket ger maximal kontroll i tuff terräng. Hjulsetet är DT Swiss H 1900 Spline EMTB med 30 mm innerbredd och 370-nav med slitstarkt Ratchet LN-system, byggt för att tåla hård körning.
Drivlinan från SRAM Eagle 90/70 med 12 växlar ger pålitlig och robust växling, medan TRP EVO Pro 4-kolvs bromsar med 220/203 mm bromsskivor levererar kraftfull och säker bromsning.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | SM, MD, LG, XL |
| Märke | Cannondale |
| Modell | 297 U Moterra Crb LT 1 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Antal växlar | 1x12 |
| Färg | Black, Tiger Shark |
| Ram | 1.5” – 1.8” tapered headtube, 148x12mm thru-axle, 165mm travel, 200mm native post mount brake, 27.5" rear wheel, 29" front wheel, 55mm Kedjaline, alloy skid plate, internal cable routing, Moterra LT Carbon, Proportional Response Tuned Suspension, removable downtube battery, UDH |
| Fälgar | DT Swiss H 1900 Spline, 30 mm innerbredd, TC (tubeless ready) |
| Ekrar | DT Swiss Competition, straight pull |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | - |
| Bakdrev | SRAM Eagle 70 T-Type, 10-52, 12-speed |
| Bakväxel | SRAM TBA, T-Type |
| Styre | 25mm rise, 4° rise, 6061 Alloy, 8° sweep, 800mm, Cannondale 3 riser |
| Styrstam | Cannondale 1, 6061 Alloy, 35.0, 40mm, 0° |
| Bromsar | TRP EVO Pro 4-kolvs hydrauliska skivbromsar, 220/203 mm bromsskivor, 2,3 mm tjocklek |
| Sadelstolpe | 150mm (S), 170mm (M), 200mm (L), 230mm (XL), 34.9, Cannondale DownLow Dropper, internal routing |
| Framgaffel | Fox Float Performance 38, 170mm, Grip Damper 3Pos, 15x110mm Kabolt thru-axle, tapered steerer, 44mm offset |
| Framnav | DT Swiss 370, 15x110mm thru-axle |
| Baknav | DT Swiss 370 LN Ratchet System, 12x148 mm genomgående axel, 6-bultsfäste |
| Däck | B) Schwalbe Albert, 27,5x2,5", radialkonstruktion, Addix Soft, vikbart, tubeless ready, F) Schwalbe Shredda Front, 29x2,5", radialkonstruktion, Addix Ultra Soft, vikbart, tubeless ready / |
| Vevparti | ethirteen espec Helix Core, 55 mm kedjelinje, 160 mm vevar, 34T klinga |
| Kedja | 12-speed, SRAM TBA T-Type |
| Framväxel | - |
| Växelreglage | SRAM TBA T-Type |
| Handtag | Cannondale TaperRidge |
| Styrlager | Acros ICR, 1.5" to 1.8", sealed bearings |
| Sadel | 145mm, Fizik Terra Aidon X5, S-Alloy Mobius rail, Wingflex |
| Laddare | Bosch 4A |
| Extra | Tubeless-ventiler, kompatibel med Bosch PowerMore räckviddsförlängare |
| Kassett | - |
| Elcykeldisplay | Top Tube System Controller w/ Mini Remote |
| Batteri | Bosch PowerTube, 800Wh |
| Motor | Bosch Performance Line CX |
| Bakdämpare | Fox DHX Performance, fjäder (coil), 2 lägen justering, 230x65 mm |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Cannondale
Cannondale 297 U Moterra Crb LT 1
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service