Moterra levererar enorm kraft, lång räckvidd och silkeslen fjädring, och hanterar tuff terräng som en lyxig terrängbil. Byggd för att ta dig längre – snabbare.
Beskrivning
Cykeln har en premium SmartForm C1 aluminiumram med Proportional Response, en storleksspecifik fjädringsdesign optimerad för luftdämpare och 29-tumshjul. Den drivs av Boschs kraftfullaste motor, Performance Line CX, som ger stark klättringsförmåga och en naturlig kraftleverans.Det utbytbara 600 Wh-batteriet ger en bra balans mellan räckvidd och låg vikt. Cykeln är utrustad med en SR Suntour Zeron 36-X Boost framgaffel med 160 mm fjädringsväg samt en RockShox Deluxe Select luftdämpare bak för en mjuk och kontrollerad körkänsla.
Shimano CUES U6000 LinkGlide-drivlinan med 11 växlar ger exakt och smidig växling, medan Tektro Gemini SL hydrauliska skivbromsar med 4 kolvar och 203 mm bromsskivor ger kraftfull och kontrollerad bromsning.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | SM, MD, LG, XL |
| Märke | Cannondale |
| Modell | 29 U Moterra 4 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Antal växlar | 1x11 |
| Färg | Obsidian, Tiger Eye |
| Ram | 1.5” – 1.8” tapered headtube, 148x12mm thru-axle, 150mm travel, 200mm native post mount brake, 29" wheels, 40mm two-bolt kickstand compatible, 55mm Kedjaline, alloy skid plate, integrated Moterra rear rack and fender mounts, internal cable routing, Moterra, Proportional Response Tuned Suspension, removable downtube battery, SmartForm C1 Alloy, UDH |
| Fälgar | WTB ST i30 TCS, 30 mm innerbredd, 32 ekerhål, tubeless ready |
| Ekrar | DT Swiss Champion 2.0 |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | - |
| Bakdrev | Shimano CUES LG400, LinkGlide, 11-50, 11-speed |
| Bakväxel | Shimano CUES U6000, LinkGlide |
| Styre | 25mm rise, 4° rise, 6061 Alloy, 8° sweep, 800mm, Cannondale 3 riser |
| Styrstam | Cannondale 1, aluminium (6061), 35,0 mm klämma, 40 mm längd, 0° |
| Bromsar | Tektro M535 4-piston hydraulic disc, 203mm rotors |
| Sadelstolpe | Cannondale DownLow dropper, intern kabeldragning, 34,9 mm, 150 mm (S), 170 mm (M), 200 mm (L), 230 mm (XL) |
| Framgaffel | SR Suntour Zeron 36-X Boost, 160 mm fjädringsväg, luft (EQ Air), justerbar kompression och retur, 15x110 mm genomgående axel, konisk styrtub, 44 mm offset |
| Framnav | Shimano TC500, 15x110 mm genomgående axel |
| Baknav | Shimano TC500, 12x148 mm genomgående axel, centerlock |
| Däck | Schwalbe Magic Mary Performance, 29x2,4", Addix, vikbart, för slang |
| Vevparti | FSA Bosch elcykel, 55 mm kedjelinje, 160 mm vevar, 34T klinga |
| Kedja | 11-speed, LinkGlide, Shimano LG500 |
| Framväxel | - |
| Växelreglage | Shimano CUES U6000, 11-speed, LinkGlide |
| Handtag | Cannondale TaperRidge |
| Styrlager | Acros ICR, 1,5"–1,8", tätade lager |
| Elcykeldisplay | Bosch LED Remote |
| Sadel | WTB Silverado Medium |
| Extra | Kompatibel med Bosch PowerMore räckviddsförlängare |
| Laddare | Bosch 4A |
| Kassett | - |
| Batteri | Bosch PowerTube, 600Wh |
| Motor | Bosch Performance Line CX |
| Bakdämpare | RockShox Deluxe Select, DebonAir+, justerbar retur, 230x62,5 mm |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Cannondale
Cannondale 29 U Moterra 4
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service