Beskrivning
Cykeln har en robust och responsiv SmartForm C1 aluminiumram med integrerad pakethållare, skärmar och framhylla. Den är utrustad med Boschs kraftfullaste Smart System, med 2025 års Performance Line CX-motor, Kiox 300-display och ett 800 Wh PowerTube-batteri som ger upp till 185 km räckvidd.
Den har helautomatisk, steglös växling med Enviolo AUTOMATiQ med brett utväxlingsområde samt Gates CDX-remdrift. Bak finns en RackLock-pakethållare med ett praktiskt integrerat extra stort bygellås.
För ökad komfort är cykeln utrustad med en parallellogram-fjädrande sadelstolpe, och framtill finns en OutFront-framhylla som är kompatibel med Racktime 2.0-systemet.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | MD, LG, XL |
| Märke | Cannondale |
| Modell | 27.5/29 U Tesoro Auto |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Antal växlar | Enviolo automatisk/stepless navväxel |
| Färg | Sea Green |
| Ram | 135mm QR hub spacing, integrated RackLock rack and fender - RackTime SnapIt 2.0 and child seat compatible, internal cable routing, motor protection, post mount disc brake, removable 800Wh downtube battery, SmartForm C1 Alloy, tapered headtube, Tesoro Neo X |
| Fälgar | Aluminium, dubbelbottnad, 32 ekerhål, 25 mm innerbredd, anpassad för skivbroms |
| Ekrar | Stainless Steel, 14g |
| Pedaler | Cannondale Urban Platform |
| Vevlager | - |
| Bakdrev | Gates CDX, 22T |
| Bakväxel | Enviolo Continuously Variable Transmission internal gear hub, with Automatiq shifting |
| Styre | 0° rise, 25mm rise, 35° sweep, 6061 Alloy, 680mm, Cannondale Urban Ergo Bar |
| Styrstam | Cannondale Urban med Intellimount, aluminium, 31,8 mm klämma, 60 mm längd, +30°, Acros ICR, med SP Connect SPC+ styrstamsfäste och Kiox-fäste |
| Bromsar | Tektro T535 4-kolvs hydrauliska skivbromsar, 203/180 mm TR-bromsskivor |
| Sadelstolpe | 27mm travel, 31.6, 350mm (MD), 400mm (LG, Parallelogram Suspension Seatpost, XL) |
| Framgaffel | SR Suntour Mobie XCR34, 100 mm fjädringsväg, fjäder (coil) med förspänningsjustering, lockout, fäste för kronmonterad lampa, 44 mm offset |
| Framnav | 15x110mm thru-axle, Shimano TC500 |
| Baknav | continuously variable transmission, Enviolo Trekking, wide range internal hub |
| Däck | Schwalbe Johnny Watts LR, 27.5x2.35" 60-584 (MD), 29x2.35" 60-622 (LG, XL) |
| Vevparti | Gates Bosch elcykelsystem, med 46T drev |
| Kedja | Gates CDX high performance carbon drive belt |
| Framväxel | - |
| Växelreglage | - |
| Handtag | Ergon GC10 |
| Styrlager | Acros med intern kabeldragning, 1,8" tätade lager med koniska reduceringar |
| Sadel | Selle Royal Essenza |
| Laddare | Bosch 4A |
| Extra | Cykeln är utrustad med en RackLock bakre pakethållare med en maxlast på 27 kg, kompatibel med Racktime SnapIt 2.0 och barnstol,, Den har även en OutFront Racktime-framhylla, Lezyne Foresite E350 framlampa och SuperNova TL3-Z baklampa med integrerad reflex., Dessutom är cykeln utrustad med heltäckande skärmar., samt ett integrerat extra stort Trelock U-lås som använder samma nyckel som batterilåset. |
| Kassett | - |
| Elcykeldisplay | Bosch Kiox 300 w/ Mini Remote & System Controller |
| Batteri | Bosch PowerTube, 800Wh |
| Motor | Bosch Performance Line CX 250W 2025 |
Recensioner
Cannondale
Cannondale 27.5/29 U Tesoro Auto
Inte tillgänglig i butik Slut i lager
Tesoro Automatiq tar bort gissningsmomentet i cyklingen. Med Boschs CX-motor som driver dig framåt och ett 800 Wh-batteri som håller igång upplevelsen
Tillfälligt slut i lager, vi vet inte när denna vara är i lager igen.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service