Beskrivning
Cannondale 27.5/29 U Tesoro Auto LS är en smart och kraftfull elhybrid för dig som vill pendla snabbt, bekvämt och utan krångel – oavsett om du cyklar i stadstrafik eller tar en längre tur på varierande underlag.
Med en kraftfull mittmotor från Bosch och automatiska växlar får du en smidig körupplevelse där cykeln själv anpassar växlingen efter din hastighet och trampfrekvens. Det betyder mindre fokus på teknik och mer fokus på själva cyklingen. Tesoro Auto LS är byggd för att vara både sportig och praktisk – perfekt för daglig pendling, ärenden eller helgutflykter.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | SM, MD, LG, XL |
| Märke | Cannondale |
| Modell | 27.5/29 U Tesoro Auto LS |
Övrigt | |
| Färg | Sea Green |
| Ram | 135mm QR hub spacing, integrated RackLock rack and fender - RackTime SnapIt 2.0 and child seat compatible, internal cable routing, low step-thru, motor protection, post mount disc brake, removable 800Wh downtube battery, SmartForm C1 Alloy, tapered headtube, Tesoro Neo X |
| Kedja | Gates CDX high performance carbon drive belt |
| Bakväxel | Enviolo Continuously Variable Transmission internal gear hub, with Automatiq shifting |
| Pedaler | Cannondale Urban Platform |
| Styre | 0° rise, 25mm rise, 35° sweep, 6061 Alloy, 680mm, Cannondale Urban Ergo Bar |
| Framnav | 15x110mm thru-axle, Shimano TC500 |
| Baknav | continuously variable transmission, Enviolo Trekking, wide range internal hub |
| Fälgar | 25mm internal width, 32 hole, Alloy, disc-specific, double wall |
| Sadel | Selle Royal Essenza |
| Sadelstolpe | 27mm travel, 300mm (SM), 31.6, 350mm (MD), 400mm (LG, Parallelogram Suspension Seatpost, XL) |
| Växelreglage | Null |
| Däck, fram | 27.5x2.35" 60-584 (SM, 29x2.35" 60-622 (LG, DD, MD), Race Guard, Schwalbe Johnny Watts Perf, XL) |
| Laddare | Bosch 4A |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Cannondale
Cannondale 27.5/29 U Tesoro Auto LS
Tillgänglighet
Externt lager
Slut i lager
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service