Med stabila köregenskaper, lång räckvidd och flexibla konfigurationsmöjligheter gör Wonderwagen resan roligare för alla.
Beskrivning
Wonderwagen Neo 2 är lastcykeln för vardagens stora (små) uppdrag – stabil, lättkörd och byggd för barn och last. Den rymliga kabinen rymmer två barn (med fempunktsbälte och höga sidostöd) eller upp till 100 kg last, och pakethållaren bak tar ett tredje barnstol/upp till 27 kg.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | One Size |
| Märke | Cannondale |
| Modell | 20 U Wonderwagen 2 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Antal växlar | 1x10 |
| Färg | Grey |
| Ram | cable steering, dual LED front lights, external dual battery compatible, integrated kickstand, integrated utility compartment, kids seat compatible rear rack with Racktime SnapIt 2.0 & trailer hitch mount, semi-integrated cable routing, SmartForm C2 Alloy low step cargo frame, triple bottle cage mount, weatherproof double kid cabin |
| Fälgar | Cykeln är utrustad med kraftiga aluminiumfälgar med dubbelbottnad konstruktion, 36 ekerhål, 35 mm innerbredd och är anpassade för skivbromsar. |
| Ekrar | DT Swiss Champion, 13g |
| Pedaler | Cannondale Urban |
| Vevlager | - |
| Bakdrev | Shimano HG50, 11-36, 10-speed |
| Bakväxel | Shimano Deore M6000 |
| Styre | 680mm, Cannondale E-Series Alloy, ergo backsweep |
| Styrstam | Cannondale 3, Alloy, 31.8mm clamp |
| Bromsar | Magura MT C, 4-kolvs hydrauliska skivbromsar, 180 mm bromsskiva fram, 203 mm bromsskiva bak |
| Sadelstolpe | 150mm, 31.6, Cannondale DownLow Dropper, internal routing |
| Framgaffel | SR Suntour Mobie 34 Cargo, Boost DS, konisk styrtub, 80 mm fjädringsväg |
| Framnav | Shimano HB-TC500-B, 15x110 mm |
| Baknav | Shimano FH-TC600-B, 12x148 mm genomgående axel, tätade lager |
| Däck | B) Schwalbe Pick-Up Performance Super Defense, 20x2,35" (60-406), F) Schwalbe Pick-Up, 20x2.6" (65-406) |
| Vevparti | FSA CK-320 for Bosch Gen4, 165mm, 48T |
| Kedja | Shimano HG54 10-speed |
| Framväxel | - |
| Växelreglage | 10-speed, Shimano Deore M6000 |
| Handtag | Cannondale Ergo Performance, Lock-On |
| Styrlager | Acros styrlager med dubbeltätade, koniska industrilager och intern vajerdragning |
| Sadel | Selle Royal Wave |
| Laddare | Bosch 4A |
| Extra | Cykeln är utrustad med högsynliga dubbla LED-framlysen och en Lezyne Super Bright baklampa. Den har ett kraftigt stöd, främre och bakre skärmar samt ringklocka., Den är kompatibel med Bosch dubbla batterier och har Schwalbe Air Plus-slangar med hög luftretention. Ett avtagbart regnskydd finns som tillval. |
| Kassett | - |
| Elcykeldisplay | - |
| Batteri | - |
Recensioner
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Cannondale
Cannondale 20 U Wonderwagen 2
Tillgänglighet
Externt lager
Finns i externt lager (Leverans 5-10 dagar)
Butik
Välj variant för att se butikslager
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service