Beskrivning
Wonderwagen Neo 1 är el-lastcykeln för familjer och vardagslogistik – stabil, lättkörd och fullt utrustad. Den rymliga kabinen rymmer två barn med justerbara fempunktsbälten (eller upp till 100 kg last), och den bakre pakethållaren tar en tredje barnstol/upp till 27 kg. Bosch Cargo Line-motorn och det stora 725 Wh-batteriet ger kraft och räckvidd för tunga dagar, medan Enviolo Heavy Duty steglös navväxel gör växlingen helt sömlös.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | One Size |
| Märke | Cannondale |
| Modell | 20 U Wonderwagen 1 |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Antal växlar | 1x10 |
| Färg | Grey |
| Ram | Cykeln har en SmartForm C2 aluminiumram med lågt insteg, vajerstyrning och en väderskyddad dubbel barnkabin, Den är utrustad med semi-integrerad vajerdragning och är kompatibel med dubbla externa batterier. Ramen har ett integrerat stöd och ett inbyggt förvaringsutrymme., Den bakre pakethållaren är anpassad för barnstolar och har Racktime SnapIt 2.0 samt fäste för cykelkärra. |
| Fälgar | Heavy Duty, aluminium, dubbelbottnade, 36 ekerhål, 35 mm innerbredd, skivbromsanpassade |
| Ekrar | DT Swiss Champion, 13g |
| Pedaler | Cannondale Urban |
| Vevlager | Samox, 52T |
| Bakdrev | KMC, 17T |
| Bakväxel | - |
| Styre | 680mm, Cannondale E-Series Alloy, ergo backsweep |
| Styrstam | Cannondale 3, Alloy, 31.8mm clamp |
| Bromsar | Magura MT C, 4-kolvs hydrauliska skivbromsar, 180 mm bromsskiva fram, 203 mm bromsskiva bak |
| Sadelstolpe | 150mm, 31.6, Cannondale DownLow Dropper, internal routing |
| Framgaffel | SR Suntour Mobie 34 Cargo, Boost DS, konisk styrtub (tapered), 80 mm fjädringsväg |
| Framnav | 15x110mm, cartridge sealed bearings, Shimano HB-TC500-B |
| Baknav | Enviolo Heavy-Duty Continuously Variable Transmission internal gear hub |
| Däck | Schwalbe Pick-Up, 20x2.6" (65-406) |
| Vevparti | FSA CK-320 for Bosch Gen4, 165mm, 48T |
| Kedja | KMC Z1eHX EPT |
| Framväxel | - |
| Växelreglage | Enviolo Pro stepless manual twist shifter |
| Handtag | Cannondale Ergo Performance, Lock-On |
| Styrlager | Acros styrlager med dubbeltätade, koniska industrilager. |
| Sadel | Wonderwagen Comfort Saddle |
| Laddare | Bosch 4A |
| Extra | Cykeln är utrustad med Bosch Connect Module, en Garmin radarsensor med integrerad baklampa samt högsynliga dubbla LED-framlysen., Den är även kompatibel med dubbla Bosch-batterier för längre räckvidd, och ett avtagbart regnskydd finns som tillval., Den har både främre och bakre skärmar, ringklocka och Schwalbe Air Plus-slangar med hög luftretention. |
| Kassett | - |
| Elcykeldisplay | Bosch LED Remote med Smartphone Grip |
| Batteri | Bosch PowerPack, 725Wh |
Recensioner
Cannondale
Cannondale 20 U Wonderwagen 1
Inte tillgänglig i butik I lager online
Med stabil körning, bra räckvidd och flexibla konfigurationer gör Wonderwagen resan roligare för alla.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service