Beskrivning
Cykeln har en lätt SmartForm C2 aluminiumram med en framgaffel i kolfiber. Den är utrustad med Shimano GRX 400-grupp som ger pålitlig och exakt växling med ett brett växelomfång i ett 2×10-system anpassat för gravel.
De hydrauliska skivbromsarna från Shimano GRX400 ger kraftfull och lättkontrollerad bromsning. Cykeln är utrustad för både helgäventyr och vardagspendling med dynamodrivna lampor, skärmar och pakethållare.
Selle Royal SRX Open-sadeln kombinerar stödjande stoppning med en tryckavlastande central kanal för hög komfort även under längre turer.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XS, S, M, L, XL |
| Märke | Cannondale |
| Modell | 700 U Topstone EQ |
Övrigt | |
| Varumärke | Cannondale |
| Antal växlar | 2x10 |
| Färg | Tungsten Blue |
| Ram | 12x142 thru-axle, BSA threaded BBm flat mount disc, lightweight SmartForm C2 Alloy, multiple gear/bottle mounts, StraightShot internal cable routing, tapered headtube, Topstone |
| Fälgar | GXD 1.0, 28 ekerhål, 23 mm innerbredd, tubeless ready |
| Ekrar | Stainless Steel, 14g |
| Pedaler | Ingår ej |
| Vevlager | Shimano BSA 68 |
| Bakdrev | Shimano HG500, 11-32, 10-speed |
| Bakväxel | Shimano HG500, 11-32, 10-speed |
| Styre | 16 deg flare drop, Butted 6061 alloy, Cannondale 3 |
| Styrstam | Cannondale 3, 6061 Alloy, 31.8, 7° : 80mm (XS), 90mm (SM-MD), 100mm (LG-XL) |
| Bromsar | Shimano GRX 400 hydrauliska skivbromsar, 160/160 mm RT30 centerlock-bromsskivor |
| Sadelstolpe | 27.2x350mm, 6061 Alloy, Cannondale 3 |
| Framgaffel | 1-1/8" to 1.5" steerer, 12x100 thru-axle, 55mm OutFront offset, fender mounts, flat mount disc, internal routing, Topstone Carbon, triple bottle/gear mounts |
| Framnav | 12x100mm centerlock, SP PL-7 Dynamo |
| Baknav | 12x142mm centerlock, Shimano TC500 |
| Däck | WTB Vulpine TCS Light, 700x36c, tubeless ready |
| Vevparti | Shimano BSA 68 |
| Kedja | 11-speed, Shimano LG500 Linkglide |
| Framväxel | Shimano GRX 400 |
| Växelreglage | 11-speed, Shimano CUES U6030 |
| Handtag | Cannondale KnurlCork, 2.7mm |
| Styrlager | Integrerat, 1-1/8"–1-1/2" |
| Sadel | Selle Royal SRX Open |
| Extra | Herrmans MR9 dynamodriven framlampa, H-Trace dynamobaklampa, Tubus bakre pakethållare (20 kg), Curana Apollo-skärmar, tubeless-ventiler |
| Kassett | - |
Recensioner
Cannondale
Cannondale 700 U Topstone EQ
Kan hämtas i butik I lager online
En imponerande kapabel och mångsidig gravelcykel. Byggd för att jaga horisonter, utforska mindre trafikerade vägar eller ge extra fart åt din pendling.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service