Beskrivning
Du vill ha smidig hantering, snabb acceleration, imponerande komfort och låg vikt, men utan att tömma plånboken. Då är vår SCULTURA 5000 det rätta valet. En lätt CF3-ram och gaffel i helkolfiber med World Tour-beprövad geometri, kombinerad med marknadsledande komfort som minskar vägstötar, samt det mycket populära Shimano 105 Di2 12-växlade gruppsetet, är bara några av de egenskaper som gör SCULTURA 5000 till en riktig vinnare.
The fifth generation of our lightweight racer marries outstanding handling with improved comfort and an even more aerodynamic chassis. Thanks to incorporating selected aero details from our test and award-winning REACTO aero bike, the SCULTURA is the most aerodynamic version ever. Yet, it remains true to its lightweight, agility and rider comfort focus in fact it takes these factors to the next level, so far that Cycling Weekly gave it the highly sought after ’Best Value Race Bike of the Year 2024’ award. The SCULTURA demonstrates outstanding compliance, providing the rider with class-leading riding comfort that will help to keep the body fresh for the final sprint or ascent. Available in CF5 and CF3 carbon frame versions, both sharing their geometry with the World Tour proven REACTO, our classic road bike combines outstanding comfort with whippet-like acceleration and class-leading climbing pedigree.
Specifikationer
Grundläggande information | |
|---|---|
| Storlek | XXS |
| Märke | Merida |
| Modell | Scultura 5000 |
Övrigt | |
| Färg | Metallic Black/Gunmetal Grey |
| Ram | carbon, SCULTURA CF3 V |
| Framgaffel | carbon, SCULTURA CF3 disc |
| Broms, fram | Hydraulic disc, Shimano 105 |
| Broms, bak | Hydraulic disc, Shimano 105 |
| Kedja | Shimano CN-M6100-12 |
| Vevparti | 50-34T, Shimano 105 R7100 |
| Framväxel | Shimano 105 Di2 |
| Bakväxel | Shimano 105 Di2 |
| Pedal | No |
| Styre | 420mm, aluminium, MERIDA EXPERT SLII |
| Styrstam | 420mm, aluminium, MERIDA EXPERT SLII |
| Framnav | 100x12 mm, 28H, Centerlock, Shimano HB-TC500 |
| Baknav | 12x142 mm, 28H, Centerlock, Shimano FH-TC500-HL |
| Fälgar | 23 IWR, 25 HRI, aluminium, MERIDA EXPERT SLII, Tubeless ready (tape&valves not incl) |
| Sadel | 6% recycled and 23% nature material, incl. MERIDA minitool, MERIDA EXPERT SL, V-mount |
| Sadelstolpe | 0 mm setback, 27.2 mm, carbon, MERIDA EXPERT SL |
| Växelreglage | Shimano 105 disc Di2 |
| Däck, fram | 700x32C, fold, Maxxis RE-FUSE |
| Däck, bak | 700x32C, fold, Maxxis RE-FUSE |
| Bakdämpare | Nej |
Recensioner
Merida
Merida Scultura 5000
Inte tillgänglig i butik Slut i lager
Tillfälligt slut i lager, vi vet inte när denna vara är i lager igen.
Betala senare med Klarna.
Detaljer
-
Snabb leverans
-
Smidig retur
-
3 års garanti
-
Personlig rådgivning från cykelexperter
-
Testade och noggrant utvalda premiumcyklar
-
Trygg betalning
-
Möjlighet till upphämtning i butik
-
Hållbara och kvalitetskontrollerade produkter
Frakt
Returer
Dags för service?
Kom förbi med din cykel – eller låt oss hämta den!
Vi erbjuder hämtning och leverans varje tisdag och torsdag i nordvästra Skåne. Vi fixar allt från service till nya cyklar – snabbt, smidigt och med ett leende.
Boka Service